salih-bora

2009 yılının Ağustos ayında, "tek başıma" sâhibi ve yapımcısı olarak kurduğum turksanatmuzigi.org sitemi, çocukluğumuzdan bugüne kadarki gelişimimizde, bizlere Türk sanat müziği ve Türk halk müziği eserleri ile çok güzel bir duygu ve sevgi yolu çizen sanatçılarımıza karşı, kendimi borçlu hissettiğim için yaptım. Bu borcumu, kültürümüzün önemli unsurlarından biri olan müziğimizi; tanıtmaya, hatırlatmaya ve dolayısıyla da korumaya, sitem aracılığı ile, az da olsa katkıda bulunarak ödemeye çalışıyorum. Sâlih Bora

Sitem, 2.162 adet Türk sanat müziği şarkıları (şarkı, beste, semaî, ilâhîkâr ve kanto), 84 adet saz eseri (saz semaileri ve peşrev), 459 adet Türk halk müziği türküleri, sadece bu eserlerin; 2.686 adet notası, 54 adet makamı, 32 adet usûlü, 277 adet bestekârı, 186 adet şairi, 62 adet türkülerimizin kaynak kişileri, derleyenleri ve notaya alanları, 128 adet saz sanatçısı ve 371 adet ses sanatçısı olmak üzere toplam: 6.667 sayfadır. Üye sayısı: 9.195

Türk aksağı usûlü ve bu usûldeki şarkılar - saz eserleri

Öğeyi Oyla
(6 oy)

Sitemde bulunan Klasik Türk müziği eserlerinde kullanılan usûllerimizden, Türk aksağı usûlü'nün tanıtımı ve Türk aksağı usûlündeki şarkılar - saz eserleri.

  • Beş zamanlıdır.
  • Bir nim sofyan ve bir semai'nin birleşmesiyle meydana gelir.

turk-aksagi-usulu-5-4

5/4 Vuruluşu:

turk-aksagi-usulu-5-8

5/8 Vuruluşu:

Sitemde bulunan Türk aksağı usûlündaki eserlere ulaşmak için, aşağıda Etiketler başlığında görünen: #Türk aksağı usûlü'nü tıklayabilirsiniz.

Okunma 12073 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 27 Aralık 2017 12:24
Türk aksağı usûlü ve bu usûldeki şarkılar - saz eserleri - 4.0 = Aldığı notların ortalaması ( 5 Tam not üzerinden) - 6 adet oyu var.

Yorum Ekle

Yorumunuz, onaylandıktan sonra görünecektir...