Türk sanat müziği sitesinde neler var?

salih-bora

2009 yılının Ağustos ayında, "tek başıma" sâhibi ve yapımcısı olarak kurduğum turksanatmuzigi.org sitemi, çocukluğumuzdan bugüne kadarki gelişimimizde, bizlere Türk sanat müziği ve Türk halk müziği eserleri ile çok güzel bir duygu ve sevgi yolu çizen sanatçılarımıza karşı, kendimi borçlu hissettiğim için yaptım. Bu borcumu, kültürümüzün önemli unsurlarından biri olan müziğimizi; tanıtmaya, hatırlatmaya ve dolayısıyla da korumaya, sitem aracılığı ile, az da olsa katkıda bulunarak ödemeye çalışıyorum. Sâlih Bora

Sitem, 2.162 adet Türk sanat müziği şarkıları (şarkı, beste, semaî, ilâhîkâr ve kanto), 84 adet saz eseri (saz semaileri ve peşrev), 459 adet Türk halk müziği türküleri, sadece bu eserlerin; 2.686 adet notası, 54 adet makamı, 32 adet usûlü, 277 adet bestekârı, 186 adet şairi, 62 adet türkülerimizin kaynak kişileri, derleyenleri ve notaya alanları, 128 adet saz sanatçısı ve 371 adet ses sanatçısı olmak üzere toplam: 6.667 sayfadır. Üye sayısı: 9.180

Ayşe Taş

Öğeyi Oyla
(12 oy)

ayse-tas-02

Türk sanat müziği ses sanatcısı Ayşe Taş, 1955 yılında Ordu'nun Ünye İlçesi'nde dünyaya geldi.

İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamladı. İstanbul Devlet Konservatuarı'na gitmeye hak kazandı, fakat maddî yetersizlikler nedeniyle gidemedi.

Musikî çalışmalarında en büyük desteği, eniştesi Ayhan Kocagöz oldu ve müzik hocası olan, Ali Nihat Karamemişoğlu'dan dersler almaya başladı.

Daha sonra Ankara'ya yerleşerek, kendi imkânlarıyla çalıştı ve müziğe başladığından bu yana yaptığı sahne çalışmalarında birçok ünlü sanatçı ile sahne paylaştı. Bunlar kısa süreliydi.

TRT'de yaptığı programlar içersinde en etkilendiği çalışmalar ise; Müzeyyen Senar, Safiye Ayla, Perihan Altındağ Sözeri, Sevim Tanürek ve Bülent Ersoy'la yaptığı TV programlarıdır.

Ankara'ya yerleştikten sonra; Ziya Taşkent, Selahattin Altınbaş ve Saim Konakçı ile tanıştı. Önce Ankara Radyosu'nun ön dinleme sınavları'nı, sonra da 1987 yılında Yetişmiş Sanatçı Sınavları'nı kazanarak, TRT ses sanatçısı ünvanıyla TRT kadrosuna girdi.

Okunma 13906 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 31 Mayıs 2017 19:07
Ayşe Taş - 4.4 = Aldığı notların ortalaması ( 5 Tam not üzerinden) - 12 adet oyu var.

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor.