Perihan Altındağ Sözeri

Öğeyi Oyla
(2 oy)
Perihan Altındağ Sözeri - 5.0 : Aldığı notların ortalaması ( 5 Tam not üzerinden) - 2 adet oyu var.

perihan-altindag-sozeri-01

Kızı Leyla Gündem'in anlatımına göre; ses sanatçısı Perihan Altındağ Sözeri, 5 Mayıs 1925 tarihinde Amasya'da dünyaya geldi.

1939 yılında henüz orta okul öğrencisi iken Ankara Radyosunun açtığı sınavda olağanüstü bir ses diye nitelendirildi ve çıkartılan özel izinle kadrolu sanatçı yapıldı.

1945 yılında Emin Sözeri ile evlendi ve 1949 yılında İstanbul'da kendi adıyla açılan ve içkisiz olarak hizmet veren Perihan Salonu'nda serbest çalışmalarına başladı.

Uzun yıllar Kalamış'taki evinde yaşayan sanatçı, iki çocuk ve iki torun sahibiydi.

Aralıksız 35 yıl, o devrin en popüler gazinoları olan Tepebaşı, Küçükçiftlik Parkı ve Kristal gazinolarında sayısız konserler veren Sözeri, devam eden radyo çalışmalarıyla oluşan zengin repertuvarındaki klasik eserlerini gazino repertuvarına yansıtan ilk sanatçı oldu.

Sadettin Kaynak, Lem'î Atlı, Selahattin Pınar ve daha birçok bestecinin çok sayıda eserini ilk kez seslendiren sanatçı, Türk Musikisi'nin çağdaş bestecilerinin eserlerine de repertuvarında yer verdi.

Bestekar Münir Nurettin Selçuk ile Osmanlı Padişahı 3'üncü Selim'in hayatını yansıtan "3'üncü Selim'in Gözdesi" isimli filmde birlikte rol alan sanatçı, Topkapı Sarayı ve Harem Dairesi'nde çekilen müzikal bir filmde de rol aldı.

Sözeri, 50'nci Sanat Yılı'nı kutladıktan sonra sayısız ödül aldı ve serbest çalışma hayatını noktaladı.

Türkiye'nin onun sesiyle tanıdığı eserler arasında; "Yalnız Bırakıp Gitme Bu Akşam Yine Erken", "Benzemez Kimse Sana", "Bir Nigah Et", "Leyla Bir Özge Candır", "Kırmızı Gülün Alı Var", "Sazlar Çalınır Çamlıcanın Bahçelerinde", "Aman Avcı" ve "Estargon Kalesi" gibi şarkılar yer aldı.

Koyu bir Beşiktaş taraftarı olan Perihan Altındağ Sözeri, uzun yıllar Kızılay'da aktif olarak çalıştı.

Kızı Gündem, 7 Nisan 2008 tarihinde Erenköy'deki evinde vefat eden sanatçı için, "Cumhuriyet aydınlanmasının öncü sanatçılarından biri olan Sözeri, yaşamı boyunca Cumhuriyet'e ve Atatürk ilkelerine bağlı kaldı" ifadesini de kullandı. Kaynak: cnnturk.com

Okunma 3394 defa Son Düzenlenme Cuma, 12 May 2017 19:36

Benzer Öğeler (etikete göre)

Bu kategoriden diğerleri: « Remzi Oktar Özlem Karaağaç »
Yorum eklemek için giriş yapın