Türk sanat müziği sitesinde neler var?

salih-bora

2009 yılının Ağustos ayında, "tek başıma" sâhibi ve yapımcısı olarak kurduğum turksanatmuzigi.org sitemi, çocukluğumuzdan bugüne kadarki gelişimimizde, bizlere Türk sanat müziği ve Türk halk müziği eserleri ile çok güzel bir duygu ve sevgi yolu çizen sanatçılarımıza karşı, kendimi borçlu hissettiğim için yaptım. Bu borcumu, kültürümüzün önemli unsurlarından biri olan müziğimizi; tanıtmaya, hatırlatmaya ve dolayısıyla da korumaya, sitem aracılığı ile, az da olsa katkıda bulunarak ödemeye çalışıyorum. Sâlih Bora

Sitem, 2.162 adet Türk sanat müziği şarkıları (şarkı, beste, semaî, ilâhîkâr ve kanto), 84 adet saz eseri (saz semaileri ve peşrev), 459 adet Türk halk müziği türküleri, sadece bu eserlerin; 2.686 adet notası, 54 adet makamı, 32 adet usûlü, 277 adet bestekârı, 186 adet şairi, 62 adet türkülerimizin kaynak kişileri, derleyenleri ve notaya alanları, 128 adet saz sanatçısı ve 371 adet ses sanatçısı olmak üzere toplam: 6.667 sayfadır. Üye sayısı: 9.180

Oya İşboğa

Öğeyi Oyla
(2 oy)

oya-isboga-01

 • Ses sanatçısı Oya İşboğa, 3 Mart 1983 tarihinde İzmit'de dünyaya geldi.
 • İlk, orta ve lise eğitimini doğduğu yer olan İzmit'de tamamladı.
 • 1997 - 2000 yılları arasındaki lise eğitimi boyunca, aynı okulun Türk Sanat Müziği konusunda solist ve korist olarak görev aldı.
 • 1999 - 2002 yılları arasında, İzmit Büyükşehir Belediyesi Konservatuarına bağlı olan korada klasik Türk müziği çalışmalarına devam etti.
 • Bu amatör çalışmalar devam ederken, 2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Türk Sanat Müziği Ses Eğitimi bölümüne dereceyle girmeye hak kazandı.
 • Eğitimi Boyunca Prof Dr. Alaeddin Yavaşça ve Prof. Dr. Nevzat Atlığ'dan Türk Müziği Solfej ve repertuar, Prof Dr. Selahattin İçli'den prozodi, dünyanın önde gelen opera sanatçılarından biri olan Sanatçı öğretim görevlisi Erol Uras'tan Şan ve Sahne tekniği, Sanatçı Öğretim görevlisi Ertan Özkaya'dan ud, Öğretim görevlisi Oğuzdan Balcıdan piyano dersleri aldı.
 • Lisans Eğitimi devam ederken Prof. Dr. Nevzat Atlığ başkanlığındaki, Bakırköy Belediye Konservatuarın da profesyonel olarak, solistlik ve koristlik çalışmaların da yer aldı.
 • Yine Öğrencilik yıllarında, 2004 senesinde Sinegraf yapımdan gelen teklif üzerine Kanal D televizyonunda yayınlanan "Kapıları Açmak" adlı dizideki gazelleri seslendirdi. Böylelikle unutulmaya yüz tutmuş bu formu Türk insanına yeniden hatırlattı ve sevdirdi.
 • Lisans eğitimine 2001 yılında başlayan Oya İşboğa, 2005 yılında öğrenimini başarıyla tamamlayarak aynı sene içerisinde T.C. Haliç Üniversitesi Konservatuarı Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisans eğitimine başladı. Eğitimi süresince Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir orta öğretim kurumunda müzik öğretmeni olarak çalıştı.
 • Aynı yıllarda Türkiye Radyo Televizyon Kurumunda (TRT) sözleşmeli ses sanatçısı olarak görev aldı.
 • Yüksek Lisans öğrenimi boyunca Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça'dan "İleri İcra", Prof. Dr. Metin Balay'dan "Araştırma Metodolojisi", Prof. Dr. Meral Tokgöz'den "Sanat ve Estetik", Yrd. Doç. Çetin Körükçü'den "Prozodi", Yrd. Doç. Yalçın Çetinkaya'dan "Müzik Tarihi" dersleri aldı. 2005 yılında yüksek lisans eğitimine başlayan Oya İşboğa, 2008 yılında başarıyla mezun oldu.
 • İ.T.Ü. Devlet Konservatuarın da kanun hocalığı yapmış olan, TRT'den emekli sanatçı Nevzat Sumer şefliğindeki 2006 yılında kurulmuş olan İ.K.T.M.O. (İstanbul Klasik Türk Müziği Orkestrası) ile birlikte bir çok kez konuk sanatçı olarak konserler verdi.
 • Bu konserlerden elde ettiği başarı Oya İşboğa'ya Nevzat Sümer ile birlikte Klasik Türk Müziği albümü yapma fırsatı getirdi.
 • "Şimdi Hatırda mıdır" adlı albümde Hacı Arif Bey'in romantik Türk Müziği ekolünün son büyük bestecileri ile, 20. yüzyılın önemli bestecilerinin eserleri arasından seçilen şarkıların yanı sıra, Yürük Semai ve Divan formlarında sözlü eserler ile aynı döneme ait saz eserlerinde yer alıyor.
 • Yapılan bu albüm ile beraber İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ile bir dizi konser çalışmasında bulundu ve konserler halen devam etmektedir.
 • Beraber çalışma imkanı yakaladığı Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Sanatçısı kanun üstadı Halil Karaduman ile beraber yurtiçi ve yurtdışında konserler vermeye devam etmektedir.
 • Türkiye'nin önde gelen klarnet sanatçılarından Serkan Çağrı'nın öncülüğünde merhum bestekar ve klarnet üstadı Şükrü Tunar anısına yapılan albümde bestekarın eserlerinden birini seslendirdi.
 • Oya İşboğa, 2007 yılında katıldığı ve halen devam ettiği İ.T.Ü. Avaze Türk Müziği Kadınlar Topluluğuyla beraber hazırladıkları "Neveser Kökdeş eserleri" adlı albümde solist olarak yer aldı.
Okunma 4254 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 02 Şubat 2015 17:01
Oya İşboğa - 5.0 = Aldığı notların ortalaması ( 5 Tam not üzerinden) - 2 adet oyu var.
Bu kategoriden diğerleri: « Özer Uçar Orhan Saygıcı »
Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor.