Türk sanat müziği sitesinde neler var?

salih-bora

2009 yılının Ağustos ayında, "tek başıma" sâhibi ve yapımcısı olarak kurduğum turksanatmuzigi.org sitemi, çocukluğumuzdan bugüne kadarki gelişimimizde, bizlere Türk sanat müziği ve Türk halk müziği eserleri ile çok güzel bir duygu ve sevgi yolu çizen sanatçılarımıza karşı, kendimi borçlu hissettiğim için yaptım. Bu borcumu, kültürümüzün önemli unsurlarından biri olan müziğimizi; tanıtmaya, hatırlatmaya ve dolayısıyla da korumaya, sitem aracılığı ile, az da olsa katkıda bulunarak ödemeye çalışıyorum. Sâlih Bora

Sitem, 2.162 adet Türk sanat müziği şarkıları (şarkı, beste, semaî, ilâhîkâr ve kanto), 84 adet saz eseri (saz semaileri ve peşrev), 459 adet Türk halk müziği türküleri, sadece bu eserlerin; 2.686 adet notası, 54 adet makamı, 32 adet usûlü, 277 adet bestekârı, 186 adet şairi, 62 adet türkülerimizin kaynak kişileri, derleyenleri ve notaya alanları, 128 adet saz sanatçısı ve 371 adet ses sanatçısı olmak üzere toplam: 6.667 sayfadır. Üye sayısı: 9.180

Nalân Altınörs

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
 • Ankara'da dünyaya gelen ses sanatçısı Nalan Altınörs, İlkokulu İzmir Halil Rıfat Paşa İlkokulu'nda, Lise öğrenimini İzmir Karataş Lisesinde tamamladı.
 • Nalan Altınörs' ün müzik hayatındaki ilk sahne deneyimi 1978 yılları lise bitirme dönemine rastlar. Sanatçı, okulunun mezuniyet gecesinde, Okul Müdürü Abdülrezak Tuğcu'nun bir bestesini seslendirdi.
 • Lise öğrenimini tamamlayan Altınörs, üniversite sınavlarına katılarak Ankara Fen Fakültesinde okumaya hak kazandı ancak o yıllarda Üniversitelerdeki siyasi dalgalanmalar Sanatçının Fen Fakültesin de eğitiminin devam etmesine engel oldu.
 • Altınörs 1981 Yılında İzmir Radyosu'nun açmış olduğu sınavlara Ekrem Güyer'in ''Unutturamaz Seni Hiçbir Şey'' adlı şarkısıyla katıldı ve sınavı kazandı.
 • Daha sonra iki yıllık staj eğitimini tamamlamak üzere Ankara'ya gönderildi.
 • 1983 Yılında tekrar İzmir'e dönen sanatçı, Radyo'da korist olarak göreve başladı ve bu görev 1985 yılına kadar devam etti.
 • Nalan Altınörs, 1985 yılında artık TRT ve Radyo Programlarında solo şarkılar okumaya başladı.
 • 1985 - 1987 Yılları arası ise, Altınörs için oldukça yoğun, tempolu ve konserlerle dolu geçti.
 • Bu konser görevlerinin içinde sanatçı için en anlamlı olanı, TBMM'nin kararıyla Türk sanat müziğini doğu illerinde tanıtmak amacıyla görevlendirilmesi oldu. Altınörs Hakkari'ye kadar uzanan 13 ile Türk Sanat Müziğini getiren ilk sanatçımızdır.
 • 1988 yılında Altın kelebek, Altın kaset ve Altın mikrofon ödüllerini aldı.
 • Yine 1988 yılında Adana Gazeteciler Cemiyeti'nce düzenlenen Basın Balosu'nda Yılın Sanatçısı seçilerek, ödülünü dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in elinden aldı.
 • 2002 yılında Kültür Bakanlığı bünyesine katılan Nalan Altınörs, 2006 Yılına kadar Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne bağlı solist sanatçı olarak Türkiye'nin tüm illerinde konserler vererek sevenleriyle buluştu.
 • Nalan Altınörs'ün repertuvarında genellikle neo - klasik eserler bulunmakta ve seslendirdiği besteciler arasında; Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Dramalı Hasan, Şükrü Tunar, Yesari Asım Arsoy ve Avni Anıl'ın besteleri önemli yer tutmaktadır.
 • Nalan Altınörs 13 Eylül 2005 tarihinden itibaren TRT Kurumunda Safalar getirdiniz adlı Türk sanat müziği programıyla sevenleriyle ekranlarda buluşmuştur.
Okunma 5910 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 02 Şubat 2015 16:45
Nalân Altınörs - 5.0 = Aldığı notların ortalaması ( 5 Tam not üzerinden) - 1 adet oyu var.
Bu kategoriden diğerleri: « Nâzan Sıvacı Mustafa Öztürk »
Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor.