salih-bora

2009 yılının Ağustos ayında, "tek başıma" sâhibi ve yapımcısı olarak kurduğum turksanatmuzigi.org sitemi, çocukluğumuzdan bugüne kadarki gelişimimizde, bizlere Türk sanat müziği ve Türk halk müziği eserleri ile çok güzel bir duygu ve sevgi yolu çizen sanatçılarımıza karşı, kendimi borçlu hissettiğim için yaptım. Bu borcumu, kültürümüzün önemli unsurlarından biri olan müziğimizi; tanıtmaya, hatırlatmaya ve dolayısıyla da korumaya, sitem aracılığı ile, az da olsa katkıda bulunarak ödemeye çalışıyorum. Sâlih Bora

Sitem, 2.162 adet Türk sanat müziği şarkıları (şarkı, beste, semaî, ilâhîkâr ve kanto), 84 adet saz eseri (saz semaileri ve peşrev), 459 adet Türk halk müziği türküleri, sadece bu eserlerin; 2.686 adet notası, 54 adet makamı, 32 adet usûlü, 277 adet bestekârı, 186 adet şairi, 62 adet türkülerimizin kaynak kişileri, derleyenleri ve notaya alanları, 128 adet saz sanatçısı ve 371 adet ses sanatçısı olmak üzere toplam: 6.667 sayfadır. Üye sayısı: 9.195

Hilâl Çelebi

Öğeyi Oyla
(6 oy)
  • Ses sanatçısı Hilâl Çelebi, 29 Ekim 1962 tarihinde Nevşehir'in Kozaklı ilçesinde dünyaya geldi.
  • Babasının öğretmen olması dolayısıyla ilk ve orta öğrenimini çeşitli il, ilçe ve köylerde tamamladı.
  • Orta öğrenimini Ankara'da tamamladıktan sonra anne ve babasının gayretleri ve müziğe olan yatkınlığını fark eden ilkokul öğretmeni Tülay Memiş'in de israrlı telkin ve teşviki ile 1980 yılında TRT'nin açmış olduğu, "Yetiştirilmek Üzere Ses Sanatçısı" sınavına girdi.
  • Bu sınavda başarılı olan Hilal Çelebi; Tarık Kip, Yüksel Kip, Ferit Sıdal, Müberra Yetkin, Ahmet Hatipoğlu, Nazmi Özalp, Semiramis Yazıcı ve Metin Everes gibi değerli hocaların eğitiminden geçtikten sonra, 1983 yılında kadrolu ses sanatçısı olarak göreve başladı.
  • Stajyer sanatçılık döneminde yine aynı hocalardan faydalandı.
  • Cezayir, Yunanistan ve Almanya'nın yanı sıra yurt içinde de birçok ilde, TRT Kurumu adına konserler verdi.
  • Halen TRT Ankara Radyosu Türk sanat müziği Müdürlüğü'nde görevine devam eden Hilal Çelebi, İpek adında bir kız çocuğu annesidir.
Okunma 5454 defa Son Düzenlenme Pazar, 22 Şubat 2015 13:34
Hilâl Çelebi - 4.0 = Aldığı notların ortalaması ( 5 Tam not üzerinden) - 6 adet oyu var.

Benzer Öğeler (etikete göre)

Bu kategoriden diğerleri: « Hilâl Yüzer Hasan Eylen »

Yorum Ekle

Yorumunuz, onaylandıktan sonra görünecektir...