Türk sanat müziği sitesinde neler var?

salih-bora

2009 yılının Ağustos ayında, "tek başıma" sâhibi ve yapımcısı olarak kurduğum turksanatmuzigi.org sitemi, çocukluğumuzdan bugüne kadarki gelişimimizde, bizlere Türk sanat müziği ve Türk halk müziği eserleri ile çok güzel bir duygu ve sevgi yolu çizen sanatçılarımıza karşı, kendimi borçlu hissettiğim için yaptım. Bu borcumu, kültürümüzün önemli unsurlarından biri olan müziğimizi; tanıtmaya, hatırlatmaya ve dolayısıyla da korumaya, sitem aracılığı ile, az da olsa katkıda bulunarak ödemeye çalışıyorum. Sâlih Bora

Sitem, 2.162 adet Türk sanat müziği şarkıları (şarkı, beste, semaî, ilâhîkâr ve kanto), 84 adet saz eseri (saz semaileri ve peşrev), 459 adet Türk halk müziği türküleri, sadece bu eserlerin; 2.686 adet notası, 54 adet makamı, 32 adet usûlü, 277 adet bestekârı, 186 adet şairi, 62 adet türkülerimizin kaynak kişileri, derleyenleri ve notaya alanları, 128 adet saz sanatçısı ve 371 adet ses sanatçısı olmak üzere toplam: 6.667 sayfadır. Üye sayısı: 9.180

Elif Güreşçi

Öğeyi Oyla
(10 oy)
 • Klasik Türk müziği ses sanatçısı Elif Güreşçi, 1971 yılında Ordu ilimizde dünyaya geldi.
 • Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden mezun oldu.
 • Üniversite eğitimi yıllarında katıldığı Hacettepe Üniversitesi Türk Müziği Korosu'nda TRT'nin değerli sanatçıları; Tevfik Soyata, Cahit Ünyaylar ve Özgen Gürbüz'den istifade etti.
 • Bu yıllarda geleceğini musıki üzerine kurmaya karar veren Elif Güreşçi, TRT Ankara Radyosu Tasavvuf Müziği ve Klasik Korolarının şefi, Ahmet Hatipoğlu'ndan özel dersler alarak kendini Türk müziği nazariyatı ve solfeji konularında yetiştirdi.
 • 1992 yılında Ankara Radyosu'nca hazırlanan "Stüdyo 1" programında, "Yılın en iyi sesi" ödülünü alarak, TRT'de solo bant yapma hakkını kazanan Elif Güreşçi, hayatının önemli bir dönüm noktası olarak gördüğü bu olaydan iki sene sonra, aynı kurumun bünyesinde açılan sınavda da başarılı olarak, toplu ve solo yayınlara istisna akitli ses sanatçısı statüsünde katılmaya başladı.
 • 1997 yılında solist kadrosuna geçerek, yurt içinde ve yurt dışında birçok konserde kurumunu ve ülkemizi solist sanatçı olarak temsil etti.
 • 1999 yılında Sıla Müzik yapımcılığında, "Eski Sevdalar" isimli bir albüm çalışması yaptı.
 • 2008 yılında THY'tarafından hazırlanan; beş kitap ve beş CD'den oluşan "75. Yıl anısına 75 büyük usta" çalışmasının "Türk müziğinde romantik dönem" bölümü eserlerini seslendirdi.
 • Sanatçı halen, bünyesinde bulunduğu TRT Ankara radyosu tarafından düzenlenen çeşitli toplu ve solo programlarda görev almakta, aynı zamanda da 24 TV ekranlarında haftalık olarak yayınlanan "Elif Makamı" programının sunucu ve icracılığını yapmaktadır.
 • Elif Güreşçi, icrasında musikimizin neo-klasik dönemi üzerine odaklanmış olmakla birlikte, yelpazesini geniş tutmayı ve popüler bir üslup yerine, düzeyli bir dinleyici kitlesinin müzik zevkine hitap etmeyi tercih etmiştir.
 • Sanatçı bir kız çocuğu annnesidir.
Okunma 14179 defa Son Düzenlenme Pazar, 22 Şubat 2015 13:35
Elif Güreşçi - 4.4 = Aldığı notların ortalaması ( 5 Tam not üzerinden) - 10 adet oyu var.

Benzer Öğeler (etikete göre)

Bu kategoriden diğerleri: « Elif Özer Edâ Karaytuğ »
Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor.