salih-bora

2009 yılının Ağustos ayında, "tek başıma" sâhibi ve yapımcısı olarak kurduğum turksanatmuzigi.org sitemi, çocukluğumuzdan bugüne kadarki gelişimimizde, bizlere Türk sanat müziği ve Türk halk müziği eserleri ile çok güzel bir duygu ve sevgi yolu çizen sanatçılarımıza karşı, kendimi borçlu hissettiğim için yaptım. Bu borcumu, kültürümüzün önemli unsurlarından biri olan müziğimizi; tanıtmaya, hatırlatmaya ve dolayısıyla da korumaya, sitem aracılığı ile, az da olsa katkıda bulunarak ödemeye çalışıyorum. Sâlih Bora

Sitem, 2.162 adet Türk sanat müziği şarkıları (şarkı, beste, semaî, ilâhîkâr ve kanto), 84 adet saz eseri (saz semaileri ve peşrev), 459 adet Türk halk müziği türküleri, sadece bu eserlerin; 2.686 adet notası, 54 adet makamı, 32 adet usûlü, 277 adet bestekârı, 186 adet şairi, 62 adet türkülerimizin kaynak kişileri, derleyenleri ve notaya alanları, 128 adet saz sanatçısı ve 371 adet ses sanatçısı olmak üzere toplam: 6.667 sayfadır. Üye sayısı: 9.198

Coşkun Açıkgöz

Öğeyi Oyla
(3 oy)
 • Ses sanatçısı Coşkun Açıkgöz, 1969 yılında Afyon'un Başmakçı ilçesinde dünyaya geldi.
 • İlkokulu burada tamamlayıp, ortaokulu Bandırma'da, liseyi Bursa'da okudu.
 • 1986 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji Bölümü'nü kazanıp Ankara'ya geldi ve müzik çalışmalarına yine aynı yıl üniversitenin Klasik Türk Müziği Topluluğunda başladı.
 • Toplulukta korist, solist, kanun sanatçılığı ve idari görevler üstlendi.
 • Bu süreler içinde Sabri Diker, Tahir Aydoğdu ve Vedat Kaptan Yurdakul gibi sanatçılarla çalıştı.
 • 1992 yılında Ankara Radyosu'nun açtığı ses yarışmasında yıl ikincisi oldu.
 • 1994 yılı haziranında TRT'nin açmış olduğu yetişmiş sanatçı sınavını kazanarak Ankara Radyosunda yayınlara katılmaya başladı.
 • Değişik illerde ve festivallerde konserler veren sanatçının; şarkı, çocuk şarkısı ve saz semaisi formlarında beste denemeleri vardır.
 • 1996 yılından beri amatör koro şefligi yapan sanatçı, korolarını müziğimizin geleneksel ve modern kurallarını harmanlayarak çalıştırmakta, eserlerin içerdiği temaları kendi algılamalarıyla yoğururup, melodik anlamda şiir okumak ve teatral bir yorumla duyguları sese yansıtmak tanımlamalarıyla bütünleştirerek icraya yansıtmaktadır.
 • Bugüne dek Akşehir Belediyesi, TOKİ, TPAO "Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve halen O.D.T.Ü. Mensupları, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı korolarının şefliklerini yapan sanatçı, Ekim 2000 tarihinden itibaren "Müzikle gerçek anlamda tanıştığım yer" dediği O.D.T.Ü. Klasik Türk Müziği Topluluğu Korosu'nun şefliğini de üstlenmiştir.
 • Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Çocuk Kulübü Sorumluluğu görevini yürütmektedir.
Okunma 4826 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 02 Şubat 2015 13:33

Benzer Öğeler (etikete göre)

Bu kategoriden diğerleri: « Deniz Şahinkaya Çiğdem Yarkın »

Yorum Ekle

Yorumunuz, onaylandıktan sonra görünecektir...