Türk sanat müziği sitesinde neler var?

salih-bora

2009 yılının Ağustos ayında, "tek başıma" sâhibi ve yapımcısı olarak kurduğum turksanatmuzigi.org sitemi, çocukluğumuzdan bugüne kadarki gelişimimizde, bizlere Türk sanat müziği ve Türk halk müziği eserleri ile çok güzel bir duygu ve sevgi yolu çizen sanatçılarımıza karşı, kendimi borçlu hissettiğim için yaptım. Bu borcumu, kültürümüzün önemli unsurlarından biri olan müziğimizi; tanıtmaya, hatırlatmaya ve dolayısıyla da korumaya, sitem aracılığı ile, az da olsa katkıda bulunarak ödemeye çalışıyorum. Sâlih Bora

Sitem, 2.162 adet Türk sanat müziği şarkıları (şarkı, beste, semaî, ilâhîkâr ve kanto), 84 adet saz eseri (saz semaileri ve peşrev), 459 adet Türk halk müziği türküleri, sadece bu eserlerin; 2.686 adet notası, 54 adet makamı, 32 adet usûlü, 277 adet bestekârı, 186 adet şairi, 62 adet türkülerimizin kaynak kişileri, derleyenleri ve notaya alanları, 128 adet saz sanatçısı ve 371 adet ses sanatçısı olmak üzere toplam: 6.667 sayfadır. Üye sayısı: 9.180

Ender Balkır

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
  • Ses ve saz sanatçısı Ender Balkır, 10 şubat 1977 tarihinde Tunceli'nin Mazgirt ilçesinde dünyaya geldi.
  • 5 yaşında ailesiyle birlikte Mersin'e yerleşti. İlk Orta ve Lise eğitimini Mersin'de tamamladı.
  • Türkü sevgisi, tutkusu kuşaklar boyunca ailesine kadar taşınmıştı ve türkülerle sallandı beşiği. Doğal olarak beyninin, kalbinin, hayatının içine işledi türküler.
  • O kadar sevdi ki türküleri, ilkokul yıllarında tahtadan yaptığı telsiz sazı ile türküler mırıldanmaya başladı. O denli tutkuyla sarıldı ki türkülere, ortaokulun ilk yılında bağlama çalmaya başladı. Onun deyimiyle; bağlama çalmak ve türkü söylemek, kendini ifade edebilmenin en kısa ve yalın yoluydu.
  • Lise'yi bittirdikten sonra konservatuarda okumak isteyen Ender, ailesinden destek göremeyince üniversitede matematik bölümünde okumaya karar verdi ve 1994 yılında girdiği üniversite sınavında 19 Mayıs Üniversitesi Matematik bölümünü kazandı.
  • ender-balkir-01Samsun'da da müzikal faliyetlere devam eden Ender, 2000 yılında mezun oldu ve mezuniyetinden sonra ailesinin yanına Mersin'e döndü.
  • Bir süre burada kalan sanatçı, atamasının İstanbul'a yapılması ile 2001 - 2004 yılları arasında İstanbul'da öğretmen olarak hayatını sürdürdü.
  • Bu arada hiçbir zaman müzikten kopmayan sanatçı, hayatında sadece müziğin olması gerektiğine karar verip, 2004 yılında devlet memurluğundan istifa etti.
  • Müzik çalışmalarına büyük bir hız veren Ender, Murat Tambay'la birlikte albüm hazırlıklarına başladı.
  • Büyük bir özveri ve emekle, geceli gündüzlü çalışarak oluşturdukları "Ezim ezim" isimli albüm, 2007'nin ekim ayında dinleyicilerle buluştu.
Okunma 7309 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 02 Şubat 2015 13:59
Ender Balkır - 5.0 = Aldığı notların ortalaması ( 5 Tam not üzerinden) - 1 adet oyu var.
Bu kategoriden diğerleri: « Okan Uslu Nursaç Doğanışık »
Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor.