Türk sanat müziği sitesinde neler var?

salih-bora

2009 yılının Ağustos ayında, "tek başıma" sâhibi ve yapımcısı olarak kurduğum turksanatmuzigi.org sitemi, çocukluğumuzdan bugüne kadarki gelişimimizde, bizlere Türk sanat müziği ve Türk halk müziği eserleri ile çok güzel bir duygu ve sevgi yolu çizen sanatçılarımıza karşı, kendimi borçlu hissettiğim için yaptım. Bu borcumu, kültürümüzün önemli unsurlarından biri olan müziğimizi; tanıtmaya, hatırlatmaya ve dolayısıyla da korumaya, sitem aracılığı ile, az da olsa katkıda bulunarak ödemeye çalışıyorum. Sâlih Bora

Sitem, 2.162 adet Türk sanat müziği şarkıları (şarkı, beste, semaî, ilâhîkâr ve kanto), 84 adet saz eseri (saz semaileri ve peşrev), 459 adet Türk halk müziği türküleri, sadece bu eserlerin; 2.686 adet notası, 54 adet makamı, 32 adet usûlü, 277 adet bestekârı, 186 adet şairi, 62 adet türkülerimizin kaynak kişileri, derleyenleri ve notaya alanları, 128 adet saz sanatçısı ve 371 adet ses sanatçısı olmak üzere toplam: 6.667 sayfadır. Üye sayısı: 9.180

Güzide Kasacı

Öğeyi Oyla
(4 oy)

guzide-kasaci-01

Bir zamanlar "Bayan Kahkaha" deyince hemen anımsanan, döneminin meşhur "Çalıkuşu" şarkısıyla zihinlere yer eden ses sanatçısı Güzide Kasacı, raslantılar sonucu üne kavuşmuştur. Arkadaşlarının bir ses yarışmasına girdiğini ve birinci elemelerin bittiğini öğrenince, Tepebaşı sahnesindeki görevli memura yalvarıp yakarır ve ikinci elemeye katılma hakkını kazanır.

600 kişinin arasından ilk 10’a girmeyi başarır. Zeki Müren, Alâeddin Yavaşca, Arif Sami Toker, Fehmi Tokay ve Sadi Işılay gibi ünlülerin bulunduğu final jürisinin önüne çıktığında, çok heyecanlanır. Mahur makamında Esir ettin beni adlı şarkıyı söyler ve yarışmayı birinci olarak kazanır. Yarışmadan sonra rastlantılarla hep yan yana yaşar. Behiye Aksoy hastalanınca Fahrettin Aslan onu çıkarır sahneye. Sonra radyo sınavına girer ve onu da kazanır.

İlk plağı 1966 yılında çıkar. Yıllar sonra Candan Erçetin’in yeniden söyleyeceği Unut sevme beni adlı şarkıyı seslendirdiği plağın arka yüzündeki şarkı Çapkın esmerim'dir. 1977 yılına kadar plak ve sahne çalışmalarını başarıyla sürdüren sanatçının, akıllara yer eden ve kendisine "Bayan kahkaha" lâkabını getiren şarkısı Çalıkuşu'dur.

Okunma 5464 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 13 Mayıs 2017 20:29
Güzide Kasacı - 5.0 = Aldığı notların ortalaması ( 5 Tam not üzerinden) - 4 adet oyu var.
Bu kategoriden diğerleri: « Mehmet Özkaya Nidâ Ateş »
Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor.