Güzide Kasacı

Öğeyi Oyla
(3 oy)
Güzide Kasacı - 5.0 : Aldığı notların ortalaması ( 5 Tam not üzerinden) - 3 adet oyu var.

guzide-kasaci-01

Bir zamanlar "Bayan Kahkaha" deyince hemen anımsanan, döneminin meşhur "Çalıkuşu" şarkısıyla zihinlere yer eden ses sanatçısı Güzide Kasacı, raslantılar sonucu üne kavuşmuştur. Arkadaşlarının bir ses yarışmasına girdiğini ve birinci elemelerin bittiğini öğrenince, Tepebaşı sahnesindeki görevli memura yalvarıp yakarır ve ikinci elemeye katılma hakkını kazanır.

600 kişinin arasından ilk 10’a girmeyi başarır. Zeki Müren, Alâeddin Yavaşca, Arif Sami Toker, Fehmi Tokay ve Sadi Işılay gibi ünlülerin bulunduğu final jürisinin önüne çıktığında, çok heyecanlanır. Mahur makamında Esir ettin beni adlı şarkıyı söyler ve yarışmayı birinci olarak kazanır. Yarışmadan sonra rastlantılarla hep yan yana yaşar. Behiye Aksoy hastalanınca Fahrettin Aslan onu çıkarır sahneye. Sonra radyo sınavına girer ve onu da kazanır.

İlk plağı 1966 yılında çıkar. Yıllar sonra Candan Erçetin’in yeniden söyleyeceği Unut sevme beni adlı şarkıyı seslendirdiği plağın arka yüzündeki şarkı Çapkın esmerim'dir. 1977 yılına kadar plak ve sahne çalışmalarını başarıyla sürdüren sanatçının, akıllara yer eden ve kendisine "Bayan kahkaha" lâkabını getiren şarkısı Çalıkuşu'dur.

Okunma 4190 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 13 May 2017 20:29
Bu kategoriden diğerleri: « Mehmet Özkaya Nidâ Ateş »

Yorum Ekle

Yorumunuz, onaylandıktan sonra görünecektir.