Fatoş Koçarslan'ın hayatı, bestelenen şiirleri, besteleri ve seslendirdiği eserler

Öğeyi Oyla
(3 oy)
 • İstanbul - Bakırköy'de dünyaya gelen Fatoş Koçarslan, Sosyal Bilimler mezunudur.
 • 1990 - 2001 yılları arasında, özel şirketlerde; muhasebe yardımcısı, muhasebe şefi ve muhasebe müdürü olarak görev yapmıştır.
 • 1995 - 1996 yılları arasında, Özel Yasemin Kumral Spikerlik ve Sunuculuk okulunu bitirmiş, birçok etkinlikte sunuculuk yapmış ve yapmaya devam etmektedir.
 • "Donne İn Musica" adlı İtalyan Bilgi Ansiklopedisinde "Türk Kadın Compozitör" (besteci) olarak adı kaydedilmiş ve Avrupa müzik tarihine yazılmıştır.
 • Müziğe, 1993 yılında Selâmiçeşme "Anadolu Yakası Mûsıkî Sevenler Derneği"nde ud dersleri alarak başlayan ve asil üyesi olduğu Üsküdar Mûsıkî Cemiyeti'nin 3 yıllık eğitimini 2001 yılında tamamlayan Fatoş Koçarslan, 15 yıl boyunca birçok konserde görev almış ve eserlerine yer verilmiştir. 
 • Fatoş Koçarslan, beste çalışmalarına 1999 yılında başlamış ve aynı yıl; Hicaz makamındaki "Arada bir hatırımı sor diyorum, sormuyorsun" ve Aylar geçti, yıllar geçti isimli ilk 2 bestesini TRT’ye göndermiştir.
 • Uzun zaman ara verdiği beste ve şiir çalışmalarına, bestekar Turhan Taşan’ın teşviki ile devam eden Fatoş Koçarslan, besteci ve söz yazarı olarak 130’dan fazla şarkıya imza atmış, 23 eseri TRT repertuarına alınmıştır.
 • 2006 - 2012 yılları arasında Türkiye genelinde yapılan Türk Sanat Müziği Beste Yarışmalarında; birincilik, ikincilik ve mansiyon olmak üzere, 10 kez ödül almıştır.
 • Ud çalan Fatoş Koçarslan, başta TRT olmak üzere bir çok özel radyo ve TV’de konuk bestekar ve şair olarak yer almakta, koro çalışmaları yapmakta, konserler düzenlemekte ve bir çok etkinlikte sunuculuk yapmaktadır.
 • 75 kadar şiiri, günümüz bestecilerinden (Alfabetik sıra ile); Alâeddin PAKYÜZ, Amir ATEŞ, Bilge ÖZGEN, Cahit DENİZ, Cengizhan SÖNMEZ, Dr. Dolgun DALGIÇOĞLU , Dursun KARACA, Erol GÜNGÖR, Ferhat ERSOY, Ferhat SARMUSAK, Göktan AY, Göksel BAKTAGİR, Hüseyin İPEK, Kemâl KÜLÂH, Nabi ÇAKAR, Nazire SAVRAN, Turhan TAŞAN, Türker ATİK, Yasemin İNAL ve Zafer KIRALİOĞLU tarafından bestelenmiştir.
 • Başta, mensubu olduğu Üsküdar Musiki Cemiyeti konserleri olmak üzere, birçok topluluk, vakıf ve dernek konserlerinde, bestelerine yer verilmiştir.
 • Çok sayıda şiiri; antoloji kitaplarında yayınlanmış, radyo programlarında ve konserlerde okunmuş, birçok köşe yazısı ve makalede, şiirlerine yer verilmiştir.
 • Keman üstâdı merhum Fikret KARAHAN ile, 1997 - 2001 yılları arasında dört yıl profesyonel olarak  fasıl ve solo çalışmalarında bulunmuş, aynı dönemde Müjdat GEZEN’in yönettiği; Nükhet Duru, Ayşen GURUDA, Levent ÖZDİLEK, Nilgün BELGÜN ve Ateşböceği ERCAN gibi değerli oyuncuların rol aldığı “7 Kocalı Hürmüz” adlı tiyatro oyununda rol almıştır.
 • SİYŞAD Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği’nin 2012 yılında yayımladığı, Şairler Seçkisi Şiir Antolojisi - 3 kitabında CV’si ve 5 adet şiiri yayınlanmıştır.
 • 2013 yılında basımı gerçekleştirilen "Türk Dünyası Şairler Antolojisi"nde CV'si ile 4 adet şiiri yayınlamıştır.
 • 2013 yılının Mart - Mayıs döneminde, Barış TV'de "Bir fırtına misali…" adlı Türk Sanat Müziği programını 15 hafta boyunca, hazırlayıp, sunmuş, bu programda  kendi besteleriyle birlikte, günümüz bestekârlarını canlı yayında ağırlamış, eserlerine yer vermiştir.
 • 16 yıldır üyesi olduğu Üsküdar Musiki Cemiyeti fuayesine, "bestekâr" olarak fotoğrafı asılan Fatoş Koçarslan, başka cemiyet ve derneklerce düzenlenen birçok konser ve organizasyonda profesyonel sunucu ve konuk besteci olarak görev almaktadır.
 • 2015 yılından itibaren, koro şefi ve nazari bilgiler hocası olarak, kuruculuğunu da yaptığı dernekte çalışmalar yapan Fatoş Koçarslan, Ataşehir Belediyesi katkıları ile 2017 yılının Eylül ayında kurulan "Fatoş Koçarslan Türk Sanat Müziği Korosu"nda musiki çalışmalarına devam etmekte ve konserler vermektedir.
 • 2016 yılının Mayıs ayında, Alibi yayıncılıktan "Küllerimden doğdum her yandığımda" adlı ilk şiir kitabı yayımlanmıştır. İkinci şiir kitabı da yayına hazırlanmaktadır.
 • TRT ve özel radyo, televizyon kanalları programlarına "besteci ve şair" olarak katılan Fatoş Koçarslan, çeşitli internet gazeteleri ve yerel basında, hayata ve müziğe dair yazılar yazmaktadır.
 • Tolga ve Tuna Katırcıoğlu adında 2 oğlu olan Fatoş Koçarslan, Mesam üyesidir.

  Aldığı ödüller:
 1. 2006 yılında Cemal Safi - Necati Saruhan işbirliği ile düzenlenen, Safi-Saruhan Türk Sanat Müziği Beste Yarışmasında, sözleri de kendisine ait olan "Bir fırtına misali girdin gönlüme" adlı Hicazkâr makamındaki bestesi ile birincilik ödülü, yine aynı yarışmada, Hicaz makamında bestelediği "Bilir misen kara gözlüm seni ben" isimli bestesi ile birinci mansiyon ödülü,
 2. Finali, 29 Ağustos 2008 tarihinde Altunizade Kültür Merkezinde yapılan, Üsküdar Belediyesinin 20. Uluslararası Katibim Kültür ve Sanat Şenliği kapsamında düzenlediği, Üsküdar konulu beste yarışmasında, sözleri de kendisine ait olan; Kürdili hicazkar makamındaki "Tarihsel dokusuyla bir başka diyar" ve Hicaz makamındaki "Sen gidince kalbimde bir derin hüzün kaldı" isimli 2 bestesi ile mansiyon ödülü,
 3. Finali, 10 Temmuz 2009 tarihinde yapılan ve TRT 4 ekranından naklen yayınlanan, Yozgat Valiliği ve Yozgat Belediyesinin "Onuncu Yozgat Uluslararası Sürmeli Festivali" kapsamında düzenlediği beste yarışmasında, söz yazarı olarak ikincilik ödülü,
 4. Finali, 15 Haziran 2012 tarihinde, TRT 4'ekranından naklen yayınlanan, Amasya 8. Altın Elma Türk sanat müziği beste yarışmasında, sözü ve müziği kendisine ait; Kürdili hicazkâr makamındaki "Yollarımız ayrıldı" adlı bestesi ile mansiyon ödülü almıştır.
Okunma 711 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 14 Ekim 2017 12:33
Fatoş Koçarslan'ın hayatı, bestelenen şiirleri, besteleri ve seslendirdiği eserler - 5.0 ortalama oyu var. 5 tam not üzerinden 3 kişi oy kullanıldı.

1 yorum

 • Yorum Linki Salih Bora Pazartesi, 09 Ekim 2017 18:26 yazan Salih Bora

  Sayın Fatoş Koçarslan'a, siteme üye olduğu ve eserlerini sitem aracılığı ile paylaştığı için teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.

  Raporla

Yorum Ekle

Yorumunuz, onaylandıktan sonra görünecektir...