Yorgo Bacanos'un hayatı ve eserleri

Öğeyi Oyla
(6 oy)

yorgo-bacanos-01

Yorgo Bacanos, 21 Eylül 1900 tarihinda Silivri'de dünyaya geldi. Lâvtacı Haralambos'un oğludur. Birçok üyesi müzisyen olan bir aile ortamında yetişti. Keman ve kemençe sanatçısı Aleko Bacanos erkek kardeşi, kemençeci Anastas ise dayısıdır. Kemençeci Sotiri ve Paraşko Leondaridis ile de kardeş çocuklarıdır. Büyük babası Leondi Efendi kemençe, dedesi Ligori Efendi de kanun çalıyordu.

Yorgo Bacanos, St. Benoit Lisesi'ndeki öğrenimini, musiki hevesiyle yarıda bıraktı. Babasından aldığı ud ve lâvta dersleriyle musikiye başladı.deniz-kizi-eftelya Önce babasından, sonra udi Kirkor ve Karnik Garmiyan Efendiler'den nota ve usül, Büyük Sinanyan'dan da batı musikisi türünde piyano dersleri aldı.

On iki yaşında, Taksim'deki Eftalipos Gazinosu'nda uduyla fasıllara katılarak musiki dünyasına girdi. Kısa süre içinde tanınmış bir udi oldu. 1927 yılında Büyük Postane'nin üstünde, Türk Telsiz Telefon Şirketi'nce açılan ilk radyo yayınlarına katıldı.

1977 yılına kadar elli yıl İstanbul Radyosu'nda ud çaldı. Mes'ud Cemil'in yönettiği klasik koro'ya alındı. 1928 yılında, kardeşi Aleko Bacanos ve Kanuni Ahmet Yatman ile birlikte, Hafız Kemal ve Sadettin Kaynak'a eşlik etmek üzere Berlin'e gidip plaklar doldurdu.

1929 yılında Sadi Işılay'ın karısı Deniz Kızı Eftalya'ya eşlik etmek üzere Paris'e gitti. Plaklara doldurduğu nihavent, hüseyni, rast ve hüzzam taksimleri o yılların ürünüdür. Mısır ve Kıbrıs'ta da konserlere katılmış, ünlü muganniye Ümmü Gülsüm'ün hayranlığını kazanmıştır.

Yorgo Bacanos, 1946 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı İcra Heyeti'ne girdi. 1953 yılından 1967 yılına kadar, Münir Nurettin Selçuk yönetimindeki İcra Heyeti'nin Şan Sineması konserlerine katıldı.

Derya Türkan anlatıyor:

Okunma 7851 defa Son Düzenlenme Perşembe, 15 Haziran 2017 20:05

Yorum Ekle

Yorumunuz, onaylandıktan sonra görünecektir...