Sâdi Hoşses'in hayatı, besteleri ve seslendirdiği eserler

Öğeyi Oyla
(10 oy)

Sâsadi Hoşses, 1908 yılında Halep'te dünyaya geldi. Üç aylıkken İstanbul'a geldi. Babasının görevi nedeniyle hiç durmaksızın bütün Anadolu'yu dolaştı. Babasının Alanya'da vefatı üzerine İstanbul'a yerleşti. İstanbul'da Ameli Hayat Yisan Ticaret Okulu'ndan mezun oldu. Hayatını Radyo'da çalışarak ve ticaret yaparak kazandı. Hafız Burhan, Hafız Kemal ve Sadettin Kaynak'ın aralarında bulunduğu hafızlarla "mevlütan" lık ta yaptı. Musiki bilgisini kendi çabası ile geliştirdi.

1929 yılında güftesini kendisinin yazdığı :

Ela gözlüm sana billah can mı dayanır
Gülme a canım gamzene yürek mi dayanır
Kirpiklerin aşk okudur gözlerinde aşk okunur
Süzme a canım o gözlere nazar dokunur

Rast makamında ve Türk aksağı usulünde besteleyerek bestekârlık hayatına başladı. Bestelerinde neo-klasik dönemin şarkı formunu titizlikle uygulayan Sâdi Hoşses, zengin makam repertuarı ile musikimize çok kıymetli eserler armağan etmiştir.

Şarkılarının çoğu günümüzde tazeliğini korumakta ve solistlerin repertuarını süslemektedir. İstanbul ve Ankara Radyosu'nda 30 yıl çalıştı. Sâdi Hoşses, Ankara Radyosu'nda; ses sanatkârı, şef yardımcısı, koro şefi ve repertuar hocalığı yaptı.

1987 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi Klasik Türk Müziği Korosu'nda koro şefliği yaptı. İzmir'de kendini çok sevdirdi. İzmir Karşıyaka Belediyesi tarafından büstü dikildi. Sâdi Hoşses, 3 Temmuz 1994 tarihinde İstanbul'da hayata gözlerini yumdu ve İzmir Soğukkuyu Mezarlığına gömüldü.

Okunma 9392 defa Son Düzenlenme Perşembe, 15 Haziran 2017 19:32

Yorum Ekle

Yorumunuz, onaylandıktan sonra görünecektir...