salih-bora

2009 yılının Ağustos ayında, "tek başıma" sâhibi ve yapımcısı olarak kurduğum turksanatmuzigi.org sitemi, çocukluğumuzdan bugüne kadarki gelişimimizde, bizlere Türk sanat müziği ve Türk halk müziği eserleri ile çok güzel bir duygu ve sevgi yolu çizen sanatçılarımıza karşı, kendimi borçlu hissettiğim için yaptım. Bu borcumu, kültürümüzün önemli unsurlarından biri olan müziğimizi; tanıtmaya, hatırlatmaya ve dolayısıyla da korumaya, sitem aracılığı ile, az da olsa katkıda bulunarak ödemeye çalışıyorum. Sâlih Bora

Sitem, 2.162 adet Türk sanat müziği şarkıları (şarkı, beste, semaî, ilâhîkâr ve kanto), 84 adet saz eseri (saz semaileri ve peşrev), 459 adet Türk halk müziği türküleri, sadece bu eserlerin; 2.686 adet notası, 54 adet makamı, 32 adet usûlü, 277 adet bestekârı, 186 adet şairi, 62 adet türkülerimizin kaynak kişileri, derleyenleri ve notaya alanları, 128 adet saz sanatçısı ve 371 adet ses sanatçısı olmak üzere toplam: 6.667 sayfadır. Üye sayısı: 9.195

Sâlih Korkmaz'ın hayatı ve bestelenen şiirleri

Öğeyi Oyla
(10 oy)

1941 yılında Amasya Taşova ilçesi, Arpaderesi köyünde dünyaya gelen Sâlih Korkmaz, kalp hastalığı nedeniyle tedavi gördüğü Bursa İhtisas Hastanesi'nde 3 Mayıs 2008 tarihinde vefat etmiştir.

Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde çalışan Korkmaz'ın 42 eseri radyo ve televizyonlarda icra edilmiştir.

Özlesem de seni her ân
Ağlasam da olmaz duyan
Beni senden ayrı koyan
Kadere bak, kadere bak

Dertle doldum genç yaşımda
Bin hâtırâ gözyaşımda
Ne çileler var başımda
Kadere bak, kadere bak

Bir gönlüm var hayâl kuran
Hasret doldum buram buram
Beni yerden yere vuran
Kadere bak, kadere bak

Bu şiiri Alâeddin Şensoy tarafından bestelenmiş, 1987 yılında Sâlih Korkmaz'a Hürriyet’ten Altın Kelebek ve Milliyet’ten de ikincilik ödülü kazandırmıştır. Şiirlerini, "Anılarla Başbaşa" ve "Vatan Türküsü" adlı kitaplarda toplamıştır.

Okunma 5225 defa Son Düzenlenme Pazar, 23 Ekim 2016 20:51
Sâlih Korkmaz'ın hayatı ve bestelenen şiirleri - 3.4 = Aldığı notların ortalaması ( 5 Tam not üzerinden) - 10 adet oyu var.

Yorum Ekle

Yorumunuz, onaylandıktan sonra görünecektir...