Türk sanat müziği sitesinde neler var?

salih-bora

2009 yılının Ağustos ayında, "tek başıma" sâhibi ve yapımcısı olarak kurduğum turksanatmuzigi.org sitemi, çocukluğumuzdan bugüne kadarki gelişimimizde, bizlere Türk sanat müziği ve Türk halk müziği eserleri ile çok güzel bir duygu ve sevgi yolu çizen sanatçılarımıza karşı, kendimi borçlu hissettiğim için yaptım. Bu borcumu, kültürümüzün önemli unsurlarından biri olan müziğimizi; tanıtmaya, hatırlatmaya ve dolayısıyla da korumaya, sitem aracılığı ile, az da olsa katkıda bulunarak ödemeye çalışıyorum. Sâlih Bora

Sitem, 2.162 adet Türk sanat müziği şarkıları (şarkı, beste, semaî, ilâhîkâr ve kanto), 84 adet saz eseri (saz semaileri ve peşrev), 459 adet Türk halk müziği türküleri, sadece bu eserlerin; 2.686 adet notası, 54 adet makamı, 32 adet usûlü, 277 adet bestekârı, 186 adet şairi, 62 adet türkülerimizin kaynak kişileri, derleyenleri ve notaya alanları, 128 adet saz sanatçısı ve 371 adet ses sanatçısı olmak üzere toplam: 6.667 sayfadır. Üye sayısı: 9.180

Metin Balarısı'nın hayatı ve bestelenen şiirleri

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
  • Ankara Devlet Konservatuvarı sonrasında İstanbul Şehir Tiyatroları'nda ve Türkiye'nin farklı yerlerinde pek çok sahnede yıllarca müzikal komedilerinde ikili olarak sahne aldım.
  • Film, televizyon ve radyo çalışmaları yaptım yıllarca.
  • Her gece sahneye çıkardık, sonrasındada ekstra olarak nitelendirilen gecelerde program yapardık. İzmir Fuarı'nın en şaşaalı yıllarını yaşadım.
  • 1960 - 1980 yılları arasında Maksim'de sahne aldım. Finali de orada yaptım.
  • O zaman sanatçı olmak müthiş bir şeydi. İnsanlar size saygı duyar, gösterilerinizde, konserlerinizde boş yer bulunmazdı.
  • Şimdi biraz daha yüzeysel galiba. Sanatçı olabilmek kolay değil, dönem dönem iyi sanatçılar çıkıyor.

Ben çok şakacıyımdır yapı itibariyle. Rahmetli olmuş bir arkadaşımın limona alerjisi vardı ve trompet çalardı. Ben sahneye çıkmadan evvel arada gizlice trompetin ağzına limon sürerdim. Sahneye çıktığımızda tam program başlayacakken ağzına gelen limondan dolayı trompeti atardı. Gülerdik tabii. Çok çektik bu limon yüzünden.
Kaynak: degisimmedya.com.tr/postabursa.com

Okunma 3918 defa Son Düzenlenme Pazar, 23 Ekim 2016 21:01
Metin Balarısı'nın hayatı ve bestelenen şiirleri - 5.0 = Aldığı notların ortalaması ( 5 Tam not üzerinden) - 1 adet oyu var.

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor.