Sûzinâk makamı ve Sûzinâk makamındaki şarkılar - saz eserleri

Öğeyi Oyla
(5 oy)

Sitemde bulunan Klasik Türk müziği eserlerinde kullanılan makamlarımızdan, Sûzinâk makamı'nın tanıtımı ve Sûzinâk makamındaki şarkılar - saz eserleri.

suzinak-makami

 • Durağı: Sûzinâk makamının durağı, Rast perdesidir.
 • Seyri: İnici - çıkıcıdır.
 • Dizisi: Yerinde Rast beşlisine, Nevâ perdesinde Hicaz dörtlüsünün eklenmesinden meydana gelmiştir.
 • Güçlüsü: Nevâ perdesidir. Üzerinde Hicaz çeşnisi ile yarım karar yapılır.
 • Yeden'i: 1. aralıktaki fa Diyez Irak perdesidir. Fakat hiçbir Basit Sûz’nâk eser yedenli karar etmez.
 • Donanımı: Si için koma bemolü, mi için bakiye bemolü, fa için bakiye diyezi donanıma yazılır.
 • Dizinin seyri: Nevâ perdesi civarından seyre başlanır.
  Orta seslerde dolaşılarak Nevâ perdesinde asma kalış yapılır.
  Ağır yapılı bir makam olduğundan, genişleme sesleri fazlaca kullanılmaz. Ancak, kendi dizisi içerisinde bazı seslerde kalışlar yaparak başka diziler meydana getirir.
  Rast Beşlisinin seslerini kullanarak, Rast perdesinde karar verilir.
 • Makamın Özelliği: Basit Sûzinâk makamı, basit makamların bir çoğuna benzer. Yapısında Rast ve Hicaz çeşnileri vardır. Nevâ perdesinde Hicaz Dörtlüsü, bir tam ses aşağıya inildiğinde Çargâh perdesinde Nikriz Beşlisi meydana gelir. Yine, Çargâh perdesinin bir altındaki ses olan Segâh perdesine inilirse, dizi Hüzzam olur. Seyir yapılırken ekseriya bu perdede kalış gösterilir.
  Yukarıdaki dizide de görüldüğü gibi, dizi üst taraftan genişlemiş olup, Gerdaniye üzerinde bir Bûselik Beşlisi meydana gelmiştir. Fakat bu ek dizinin sesleri fazlaca kullanılmaz. Basit Sûzinâk makamının donanımı, Karcığar makamının aynıdır. Aralarındaki fark, karar perdelerinin değişik olmasıdır. Dolayısiyle dizi de değişiktir.

Sitemde bulunan Sûzinâk makamındaki eserlere ulaşmak için, aşağıda Etiketler başlığında görünen: #Sûzinâk makamı'nı tıklayabilirsiniz.

Okunma 11151 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 14 Şubat 2018 00:41
Sûzinâk makamı ve Sûzinâk makamındaki şarkılar - saz eserleri - 5.0 ortalama oyu var. 5 tam not üzerinden 5 kişi oy kullanıldı.