Muhayyer makamı ve bu makamdaki şarkılar - saz eserleri

Öğeyi Oyla
(2 oy)

Sitemde bulunan Klasik Türk müziği eserlerinde kullanılan makamlarımızdan, Muhayyer makamı'nın tanıtımı ve Muhayyer makamındaki şarkılar - saz eserleri.

muhayyer-makami

  • Muhayyer Makamı, Hüseyni makamının inici halidir.
  • Durak Perdesi: Dügah,
  • Dizisi: Yerinde Hüseyni beşlisine, hüseyni’de uşşak dörtlüsünün eklenmesi ile meydana gelmiştir.
  • Donanımda si koma bemolü ve Fa bakiye diyezi alır.
  • Güçlüsü; bazı istisnalar hariç, genellikle inici makamların güçlüsü tiz durak perdesidir. Muhayyer makamında da birincil güçlü muhayyer perdesidir. İkinci olarak da hüseyni perdesi güçlü olarak kullanılır.
  • Asma Karar Perdeleri: En önemli asma karar perdesi neva perdesidir. Bu perde üzerinde rast çeşnisi ile yeden perdesine inilerek asma karar yapılabilir. Neva ya biraz daha kuvvet verilerek tahir çeşnisi de yapılabilir. Hüseyni makamında olduğu gibi degah ve çarigah perdeleri ile de asma karar yapılabilir. Çarigah perdesinde çarigah ve pençgah çeşnisi, segah perdesinde segah veya ferahnak gösterilebilir.
  • Yeden Perdesi: Rast (Sol) perdesidir.
  • Seyri: Tiz durak muhayyer civarından başlanır. Tizdeki uşşak dörtlüsünde ve tizdeki hüseyni beşlisinde gezinilip, muhayyerde yarım karar yapılır. Daha sonra pest perdelere inilerek hüseyni perdesinde asma karar gösterilir, Neva, çarigah ve segah perdelerinde yapılan asma kararlar ile yukarıda verilen makamlara geçkiler yapılır. Bu çeşnilerden sonra yedenli veya yedensiz dügah perdesinde Karar verilir. Yedensiz kararda hafifçe çarigah gösterilerek de karar verilebilir. Bu makamı hakkıyla icra ettikten sonra, yerinde buselik dizisi veya beşlisi ile karar verilirse, muhayyer buselik makamı, yerinde kürdi ile karar verilirse muhayyer kürdi makamları yapılmış olur.

Sitemde bulunan Muhayyer makamındaki eserlere ulaşmak için, aşağıda Etiketler başlığında görünen: #Muhayyer makamı'nı tıklayabilirsiniz.

Okunma 9862 defa Son Düzenlenme Pazar, 21 Ocak 2018 14:12
Muhayyer makamı ve bu makamdaki şarkılar - saz eserleri - 4.0 ortalama oyu var. 5 tam not üzerinden 2 kişi oy kullanıldı.

Yorum Ekle

Yorumunuz, onaylandıktan sonra görünecektir...