Muhayyer kürdî makamı ve Muhayyer kürdî makamındaki şarkılar - saz eserleri

Öğeyi Oyla
(6 oy)

Sitemde bulunan Klasik Türk müziği eserlerinde kullanılan makamlarımızdan, Muhayyer kürdî makamı'nın tanıtımı ve Muhayyer kürdî makamındaki şarkılar - saz eserleri.

muhayyer-kurdi-makami01

muhayyer-kurdi-makami

  • Muhayyer kürdî makamı, coşkun, rahat ve yumuşak tabiatlı bir makamdır.
  • Mucidi, Rıfat Bey olarak bilinir.
  • Muhayyer kürdi makamı, Lale Devri'nden gelen bir makam olarak görülüyor.
  • Türk musikisinde, mürekkep makamlar arasında, 31. sıradadır.
  • Muhayyer kürdi eserler tetkik edildiğinde, iki tür seyrin bestekarlarca eserlerde uygulandığı görülüyor. Birinci türde, Muhayyer makamı icra olunur ve sonunda Kürdi dizisi alarak karar verilir. Bu tür seyir, eski Muhayyer kürdi eserlerde görülmektedir.
  • Muhayyer sünbüle tertip edilmeden evvel, Muhayyer kürdi (Muhayyer ve Kürdi) eki ile seyrederdi. Muhayyer Sünbüle makamı icat edilince, Muhayyer kürdinin lahni yapısında ve seyrinde, bestekarlar değişiklik yapmaya başladılar. Eski tarz adeta terk edildi ve yeni tarz eserler bestelenmeye başlandı. O zaman, Muhayyer sünbüle makamının icrasından sonra, Kürdi makamına geçilerek, Kürdi dizisi içinde kararlara varıldı. Kaynak: musikiklavuzu.net

Sitemde bulunan Muhayyer kürdî makamındaki eserlere ulaşmak için, aşağıda Etiketler başlığında görünen: #Muhayyer kürdî makamı'nı tıklayabilirsiniz.

Okunma 24720 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 14 Şubat 2018 00:30
Muhayyer kürdî makamı ve Muhayyer kürdî makamındaki şarkılar - saz eserleri - 4.3 ortalama oyu var. 5 tam not üzerinden 6 kişi oy kullanıldı.