Türk sanat müziği sitesinde neler var?

salih-bora

2009 yılının Ağustos ayında, "tek başıma" sâhibi ve yapımcısı olarak kurduğum turksanatmuzigi.org sitemi, çocukluğumuzdan bugüne kadarki gelişimimizde, bizlere Türk sanat müziği ve Türk halk müziği eserleri ile çok güzel bir duygu ve sevgi yolu çizen sanatçılarımıza karşı, kendimi borçlu hissettiğim için yaptım. Bu borcumu, kültürümüzün önemli unsurlarından biri olan müziğimizi; tanıtmaya, hatırlatmaya ve dolayısıyla da korumaya, sitem aracılığı ile, az da olsa katkıda bulunarak ödemeye çalışıyorum. Sâlih Bora

Sitem, 2.162 adet Türk sanat müziği şarkıları (şarkı, beste, semaî, ilâhîkâr ve kanto), 84 adet saz eseri (saz semaileri ve peşrev), 459 adet Türk halk müziği türküleri, sadece bu eserlerin; 2.686 adet notası, 54 adet makamı, 32 adet usûlü, 277 adet bestekârı, 186 adet şairi, 62 adet türkülerimizin kaynak kişileri, derleyenleri ve notaya alanları, 128 adet saz sanatçısı ve 371 adet ses sanatçısı olmak üzere toplam: 6.667 sayfadır. Üye sayısı: 9.180

Hicaz makamı ve bu makamdaki şarkılar - saz eserleri

Öğeyi Oyla
(15 oy)

Sitemde bulunan Klasik Türk müziği eserlerinde kullanılan makamlarımızdan, Hicaz makamı'nın tanıtımı ve Hicaz makamındaki şarkılar - saz eserleri.

hicaz-makami

Hümâyûn Makamı

Bu makama, Hicaz hümâyûn makamı da denir.

  • Durağı: Dügâh perdesidir.
  • Seyri: Çıkıcı-inicidir. Bâzen çıkıcı olarak kullanılmıştır.
  • Dizisi: Yerinde Hicaz dörtlüsüne Nevâ perdesinde bir Bûselik beşlisinin eklenmesiyle meydana gelmiştir.
  • Güçlüsü: Hicaz dörtlüsü ile Bûselik beşlisinin ek yerindeki Nevâ perdesidir. Üzerinde Bûselik çeşnili yarım karar yapılır.
  • Yeden’i: Rast perdesidir. Bâzen bakiye diyezli sol Nim Zirgüle perdesi kullanılmıştır.
  • Donanımı: Si için bakiye bemolü, do için bakiye diyezi donanıma yazılır.
  • Perdelerin T.M.deki isimleri: Dügâh, Dik Kürdi, Nim Hicaz, Nevâ, Hüseyni, Acem, Gerdaniye ve Muhayyer’dir.

Dizinin seyri:

  • Hümâyun makamı da, Hicaz makamı gibi inici-çıkıcı seyre sahip olduğunda, seyre genellikle Güçlü sesi civarından başlanır.
  • Dizinin seslerinde karışık gezinilerek Neva perdesinde asma kalış yapılır.
  • Sonra dizinin üst tarafında bulunan Bûselik beşlisinin seslerine geçilir.

Hicaz makamı gibi fazla genişleme seslerinin kullanılmadığı Hümâyun makamı dizisi, üst taraftan Bûselik beşlisi olarak genişleme yapar. İnici seslerin gelişine göre Acem perdesi bazen Fa bakiye diyez alarak Evç perdesi olur. Bu durumda Neva'da bir Rast beşlisi meydana gelir. Tekrar güçlü perdesinde kalış gösterilerek Hicaz Dörtlüsünün seslerine geçilir. Dügâh perdesinde tam karar yapılır. Kaynak: eksd.org.tr

Sitemde bulunan Hicaz makamındaki eserlere ulaşmak için, aşağıda Etiketler başlığında görünen: #Hicaz makamı'nı tıklayabilirsiniz.

Okunma 47952 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 27 Aralık 2017 12:15
Hicaz makamı ve bu makamdaki şarkılar - saz eserleri - 4.3 = Aldığı notların ortalaması ( 5 Tam not üzerinden) - 15 adet oyu var.
Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor.