TurkSanatMuzigi.Org sitem hakkında

 • Çarşamba, 27 Temmuz 2011 00:00
 • Yazan 
Sitem,2.135 adet Türk sanat müziği şarkısı (şarkı, beste, semaî, ilâhîkâr ve kanto), 84 adet saz eseri (saz semaisi ve peşrev), 459 adet Türk halk müziği türküsü, sadece bu eserlerin; 2.658 adet notası, 54 adet makamı, 31 adet usûlü, 276 adet bestekârı, 179 adet şairi, 62 adet türkülerimizin kaynak kişileri, derleyenleri ve notaya alanları, 128 adet saz sanatçısı ve 370 adet ses sanatçısı olmak üzere toplam: 6.598 sayfadır. Üye sayısı: 7.546 Sâlih Bora

SBBaşından itibaren tek başıma sâhibi ve yapımcısı olduğum bu siteyi, çocukluğumuzdan bugüne kadarki gelişimimizde bizlere Türk sanat ve halk müziği eserleri ile çok güzel bir duygu ve sevgi yolu çizen sanatçılarımıza karşı kendimi borçlu hissettiğim için yapmaya başladım. Bu borcumu, kültür miraslarımızdan biri olan müziğimizin; tanıtılması, hatırlatılması ve dolayısıyla da korunmasına bir nebze de olsa katkıda bulunarak ödemeye çalışıyorum.

Her birimizin, bu konuda kendince bir katkı yapması gerektiğine inanıyorum. Aksi halde; müziğimizi bilerek veya farkında olmadan "silmeye" çalışanlar ile, günümüzde giderek yaygınlaşan "kullan - at" yaklaşımını, her alanda uygulamaya kalkanların "Bu artık eskidi, bunu atıp yenisini alalım" gibi basit bir mantık yürüterek, eskisinin yenisinden daha değerli ve anlamlı olabileceğinin farkında olmadan yaptıkları tercihlerinin neticesinde, çok önemli değerlerimizden birini daha yitireceğiz...

Yukarıda açıkladığım amacım doğrultusunda, içerik ve teknik olarak başından itibaren "tek başıma" yaptığım ve sürdürmeye çalıştığım sitemin; elimden geldiğince özen göstermeme rağmen; konunun çok kapsamlı olması, oldukça eski bilgilere ve kişilere dayanması, isim benzerlikleri, mevcut kaynaklar içinde çelişen verilerin olması gibi çoğaltılabilecek nedenlerden dolayı, içeriğinin tamamının doğru ve güncel olduğunu iddia edemiyorum. Bu konuda yapıcı eleştirilerinize ve katkılarınıza da açığım.

Sitemdeki eserlerle ilgili olmasına rağmen, sitemde özgeçmişi bulunmayan, yetersiz veya hatalı bilgi içeren; bestekâr, şair, ses ve saz sanatçılarımızın siteme eklenmesi veya güncellenmesi için, sanatçılarımızın, yakınlarının veya sevenlerinin Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresime yazmalarını bekliyorum. Çünkü, sanatçılarımızın internet ortamında bol miktarda eseri veya yorumu olmasına karşın, maalesef şahıslarıyla ilgili yeterli bilgi bulunmuyor! Ben "sitemde bulunan eserlerin" sanatçılarına ait, kendilerinin veya yakınlarının göndereceği öz geçmişlerini sitemde yayınlamaya hazırım.

Sitemin başlangıcı

Bu siteyi 2009 yılının Ağustos ayı başında yapmaya başladım. Açıkçası bu kadar ilgi göreceğini de tahmin etmiyordum. Günümüzün bildiğiniz olumsuz koşullarına rağmen, kısa süre içinde çok sayıda kişinin sitemi ziyaret etmesi ve hiçbir zorunluluk olmamasına rağmen üye olması, bana güç kattı.

3,5 sene, sitemi; ucuz maliyetlerinden dolayı paylaşımlı web sunucularda barındırmak için "o sunucu senin, bu sunucu benim" dolaştırdıktan sonra, 7 Kasım 2012 günü itibariyle kaynakları sadece kendisine ait, paylaşımsız sunucusuna taşıdım. 14 Kasım 2012 günü sitemin ön yüzünü yeniledim. 15 Kasım 2012 akşamı da, farklı bir sistemde deneme amaçlı olarak kurduğum turkmuzigi.web.tr sitemi devre dışı bıraktım.

Daha sonra, www.turksanatmuzigi.org sitemde epeydir yapmak istediğim halde, sitemin sayfa sayısı 5.000'i aşan bir büyüklüğe ulaştığı için ve tek başıma olduğum için göze alamadığım düzeltmeler ve düzenlemeler ile, işin teknik tarafındaki alt yapı güncellemelerini de yaparak, sitemi yenilemeye karar verdim.

Bu çalışmalarım sayesinde sitem; "Türk sanat müziği", "Türk müziği", "Klasik Türk müziği" ve "Türk halk müziği" gibi çok kapsamlı kelimelerin google aramalarında ilk sıralarda çıkmaya başladı. Sitemin ilgili programların son sürümlerini kullanarak, bütün sayfaların yeniden düzenlediğim içeriğini, yeni ön yüzünü ve kullanımını beğeneceğinizi umuyorum. 20 Kasım 2014


Bence müzik: Dünyadaki iyi şeylere giden yolun başındaki kapının kilidini açabilen anahtarlardan biridir.

Bence beste: Hissedilen yoğun ve yüksek duyguların, ruhun derinliklerinden bazen bir bıçak, bazen de bir çicek gibi çekip çıkarılması ve sanatsal çerçeve içinde ortaya konmasıdır.

Türk sanat müziği ile tanışmam: Türk sanat müziği ile 2000 yılında Sarıyer Musiki Derneği'nde tanıştım. Uzun yıllardan beri Türk sanat müziği şarkılarını çok seven biri olarak bu tanışmadan beklentim; nota, makam, usul gibi temel bilgilerle birlikte, ud çalabilmem için gereken teknik bilgileri ve uygulamalı eğitimini almaktı. Değerli hocam Bedirhan Öğrenecek sayesinde bu amacıma ulaştım. Ud almak için yaptığım araştırmalar neticesinde de, ud yapımcısı Ramazan Calay'la tanıştım. Sayesinde güzel bir ud sahibi oldum. Ud almak isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim. (Telefonu: 0216 330 81 43 - 0533 696 12 68)

Sarıyer Musiki Derneği, malesef yeterli katılımın ve desteğin sürdürülememesinden dolayı, 1983 yılından beri güçlükle de olsa devam ettirebildiği faaliyetini durdurmak zorunda kaldı. Çok düşük bir aidat karşılığında; Sarıyer'in merkezinde, haftada 3 gün eğitim veren ve seçici davranarak nezih çalışma ortamını koruyan bu dernek de kapanınca, müziğimizin ve insanlarımızın içinde bulunduğu durumu daha iyi anladım.

Türk sanat müziğimizin güzelliğini daha önce yaşamaya başlamadığıma olan pişmanlığım; öğrendikçe ve dünyasına girebildiğimce giderek artıyor. "Zararın neresinden dönsen kârdır." Onun için, size de geç kalmadan, mutlaka müzikle ilgilenmenizi tavsiye ediyorum. Bu ilgi; dinlemek (mümkünse yetinmeyin), söylemek, veya çalmak olabilir. Bu sizin sevginize, isteğinize ve çalışmanıza bağlı. Müzik türü ve buna bağlı olarak müzik aleti seçimi de öyle.

Lütfen, zaman veya maddi imkansızlık bahanelerine sığınmayınız. Müzik dernekleri, bu sayfayı okuyabilenler için sorun olmayacağını umduğum ücretlerle eğitim vermektedir. Denemenizi tavsiye ederim.

Türk sanat müziğimizin durumu

Ben çocukluk ve delikanlılık dönemimde, önce radyomuzdan daha sonra da siyah beyaz televizyonumuzdan; Türk sanat müziği şarkılarımızı, saz eserlerimizi ve Türk halk müziği türkülerimizi dinleyerek büyüdüm. Bunları dinlediğim, öğrendiğim için, bunları sevdim ve hâlâ da sevmeye devam ediyorum. Çünkü, daha sonra karşıma çıkan müzik türlerini, ister istemez daha önce öğrendiğim müziğimizle karşılaştırdım ve hiçbirini onun yerine koymaya değer bulmadım.

Bundan dolayı, güncel müziğin (çoğunlukla beğenmediğim örneklerinin) "Halkımız bunu istiyor, onun için bunu yapıyoruz" şeklinde savunulmasına kesinlikle katılmıyorum. Aksine, halkımıza ne verilirse, ne öğretilirse, ne dinletilirse onu seveceğini ve isteyeceğini düşünüyorum.
Mustafa Kemâl Atatürk'ün, 1 Kasım 1934 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde Türk müziği ile ilgili söyledikleri:

Konu ile ilgili olarak Prof. Dr. Nevzat Atlığ bir zamanlar 15-16 yaşlarındaki bir ayakkabı boyacısının, ayakkabısını boyarken Nideyim sahn-ı çemen seyrini cânânım yok şarkısını söylemesini, sebep-sonuç ilişkisiyle anlatıyor:

Şimdi çocuklarımıza ve gençlerimize; ne dinlettiğimize, ne seyrettirdiğimize ve ne öğrettiğimize bakarsak, gelecek dönemde Türk müziğimizin başına gelecekleri kolaylıkla tahmin edebiliriz. Evet, Türk Musikisi Devlet Konservatuarlarımızdan ve derneklerimizden yüzlerce gencimiz yetişiyor ama, müziğimizle birlikte genel olarak tüm kültürel değerlerimizde yaşanan yıpranma karşısında, bu gençlerimiz ve müziğimiz acaba ne kadar direnebilecek? Bakınız: Eyvah! Konservatuardan mezun oluyorum - Dr. Ayhan Sarı

İşin ekonomik yönüne baktığımızda ise, yok denecek kadar az sayıda yeni Türk sanat müziği şarkısı bestelenmesi nedeniyle, ancak eski şarkıları içeren az sayıda "nostaljik" albümün çıktığını ve pek fazla da talep edilmediğini görüyoruz. Yani, müziğimiz artık pek para da etmiyor. Bu devirde, para etmeyen bir şeyi de "değer" olarak tutmak çok zor...

Ben bu problemin çözümüne önemli ölçüde katkıda bulunabilecek tek gücün devletimizde olduğunu, isterse; kurumları ve Türk müziği konusunda "şimdilik" yeterli sayıda bulunan bilgi birikimine sahip vatandaşları ile, bu olumsuz gidişâtı mâkul duruma getirebileceğini düşünüyorum.

Devlet kurumlarından kastettiğim; Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve TRT'dir. Bilgi birikiminden kastettiğim ise, hâlen yaşayan ve bu konuda derya gibi bilgiye, beceriye ve deneyime sahip olan insanlarımızdır. Bu iki gücün, devlet eliyle birleştirilmesi ve yetkilendirilmesi ile oluşturulabilecek yeni bir yapının, dünyayı değiştiremese de, müzik kültürümüzün tekrar hatırlatılması, canlandırılması ve yaşamaya devam etmesi için gereken alt yapıyı oluşturabileceğini, uygulanmasını sağlayabileceğini ve gelecekle ilgili planlamalarıyla da, sürdürülebilir bir sahiplik sorumluluğu yaratabileceğini düşünüyorum.

En basit örneği için, benim gibi bir "alaylının" tek başına,"kafasını gözünü yararak" 7,5 senede yaptığı bu site yerine, yukarıda belirttiğim kurumların ve kişilerin birlikte nasıl bir Türk müziği sitesi hazırlayabileceklerini düşünür müsünüz? Sadece bunu yapsalar bile yeter...

Sitemdeki bana ait tek sayfa, bu sayfadır. Diğer bütün sayfalar, çeşitli internet sitelerinden seçtiğim alıntılar ve bağlantılardır. Bunu, kimse beni bir şey zannetmesin diye özellikle yazdım. Çünkü böyle bir amacım yok.
Sâlih Bora

Sitemin üyeliği ile ilgili:

 • Sitemin tamamını üye olmadan kullanabileceğiniz gibi, sitemden alıntı yapmak, sayfalara yorum yazmak veya nota indirmek gibi bir isteğiniz varsa, üye olmanız ve üye girişi yapmanız gerekmektedir.
 • Sitemdeki üyelik işlemi, genel olarak bir çok sitede kullanılan klasik üye olma yöntemiyle yapılmaktadır ve ücretsizdir.
 • İlk aşamada üyelik bilgilerinizi (kullanıcı adınızı, parolanızı ve e-posta adresinizi) girip göndermeniz ve ardından, üyeliğinizi etkinleştirmeniz için e-posta adresinize otomatik olarak gönderilen mesajdaki etkinleştirme bağlantısını "tıklamanızdan" ibarettir.
 • Etkinleştirme işlemi yapılmayan üyelik kayıtları silinmektedir. Bu durumda, isterseniz üyelik işlemini tekrarlayabilir, gene de tamamlayamazsanız ve bana yazarsanız, yardımcı olur, üye olmanızı sağlayabilirim.

Sitemin güvenliği ile ilgili:

Bildiğiniz gibi, internet ortamında yapılan işlemler, yeteri kadar güvenlik sağlanamadıysa, kötü amaçlı kişiler tarafından elde edilmekte ve amaçları doğrultusunda kullanılabilmektedir. Bu durumla ilgili olarak, Google tarafından yapılan açıklama:

Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, güvenli olup olmadığını öğrenmek için, site hakkındaki güvenlik bilgilerini kontrol edebilirsiniz. Bunun için, tarayıcınızın web adresi alanının sol tarafında bulunan güvenlik durumuna bakın.

 1. Bu site, gizli bir bağlantı kullanmamaktadır. Birileri, bu site üzerinden gönderdiğiniz veya aldığınız bilgileri görebilir veya değiştirebilir.
 2. "Giriş yapma işlemi güvenli değil" veya "Ödeme işlemi güvenli değil" mesajı görebilirsiniz. Şifreler veya kredi kartları gibi hassas ayrıntıları girmemenizi öneririz.
 3. Bazı sitelerde, aşağıdaki adımları uygulayarak, varsa sayfanın daha güvenli bir sürümünü ziyaret edebilirsiniz:
 4. Adres çubuğunu seçin.
  http:// kısmını silin ve bunun yerine https:// yazın.
  Bu da işe yaramazsa, site sahibiyle iletişime geçip, sitenin ve verilerinizin güvenliğini HTTPS ile sağlamasını isteyin.

 1. Bu sayfaya, gizli veya kişisel bilgilerinizi girmemenizi öneririz. Mümkünse bu siteyi kullanmayın.
 2. Güvenli değil: Dikkatli bir şekilde ilerleyin. Bu sitenin bağlantısının gizliliği ile ilgili ciddi bir sorun var. Birileri bu site üzerinden gönderdiğiniz veya aldığınız bilgileri görebilir.
 3. "Giriş yapma işlemi güvenli değil" veya "Ödeme işlemi güvenli değil" mesajı görebilirsiniz.
 4. Tehlikeli: Bu siteden uzak durun. Tam sayfa kırmızı uyarı ekranı görürseniz, Google güvenli tarama, bu siteyi güvenli olmadığı için işaretlemiştir. Siteyi kullanmanız durumunda gizli bilgilerinizi riske atma ihtimaliniz yüksektir.

 1. Bu site üzerinden gönderdiğiniz veya aldığınız bilgiler gizli kalır.
 2. Bu simgeyi görseniz bile, gizli bilgileri paylaşırken her zaman dikkatli olun. Bir bağlantı üzerinden siteye girdiyseniz, ziyaret etmek istediğiniz sitede olduğunuzdan emin olmak için, adres çubuğundaki adrese bakın.

Google'ın bu açıklamasında belirttiği durumları, girdiğiniz bütün sitelerde dikkate almanızı ve bu güvenlik işaretlerine bakmanızı tavsiye ederim. Tabii her ne kadar parayla - pulla, kredi kartıyla bir işimiz olmasa da www.turksanatmuzigi.org sitesinde de :-)

Okunma 34963 defa Son Düzenlenme Salı, 25 Nisan 2017 09:52

1 yorum

 • Yorum Linki Salih Bora Perşembe, 08 Eylül 2016 20:52 yazan Salih Bora

  hotmail e-posta adreslerini kullanarak üye olmak isteyenlerin karşılaştıkları üyelik etkinleştirme e-postasının gelmemesi (sitemin göndermesine rağmen, hotmail tarafından kabul edilmediğinden, bu postaları alamamanız.) sorununu çözdüm. Artık diğer e-posta adresleri gibi, hotmail e-posta adreslerinizi de kullanarak üye olabilirsiniz. :-)

  Raporla

Yorum Ekle

Yorumunuz, onaylandıktan sonra görünecektir...

Önerdiğim bağlantılar

 • Esendere Kültür ve Sanat Derneği

  Derneğimiz, Türk sanat müziğini, özellikle de fasıl geleneğimizi sürdürme adına bu alanda faaliyetler sürdürmektedir. Sitenin tüm içeriği Şenay SARIGÖZOĞLU tarafından hazırlanmaktadır.

 • Musiki Dergisi Sitesi

  Türkiye'deki ve dünyadaki müzik hakkında haber, düşünce ve araştırma yazıları.

En Meşhur Sayfalarım

 • Nota ve değerleri nedir?
  Nota nedir? Seslerin incelik, kalınlıkları ile sürelerini gösteren işaretlere denir. Porte üzerinde her bir nota, farklı yerlere (çizgi üzerine veya…
 • Hicaz makamı ve bu makamdaki şarkılar - saz eserleri
  Sitemde bulunan Klasik Türk müziği eserlerinde kullanılan makamlarımızdan, Hicaz makamı'nın tanıtımı ve Hicaz makamındaki şarkılarımızın - saz eserlerimizin ayrıntılı bilgileri.…
 • Ses, müzik, nota, bona ve solfej nedir?
  Müzik (Musiki): İnsanların anlatmak istedikleri duyguları melodilerle anlatma sanatıdır. Ses: Cisimlerin titreşmeleriyle oluşan ve hava vasıtasıyla kulağa taşınan kulakça algılanarak…
 • TurkSanatMuzigi.Org sitem hakkında
  Sitem,2.135 adet Türk sanat müziği şarkısı (şarkı, beste, semaî, ilâhî, kâr ve kanto), 84 adet saz eseri (saz semaisi ve …
 • Uşşak makamı ve bu makamdaki şarkılar - saz eserleri
  Sitemde bulunan Klasik Türk müziği eserlerinde kullanılan makamlarımızdan, Uşşak makamı'nın tanıtımı ve Uşşak makamındaki şarkılarımızın - saz eserlerimizin ayrıntılı bilgileri.…
 • Fikrimin ince gülü notası
  Muâllim İsmail Hakkı Bey'in Fikrimin ince gülü isimli Acem kürdî makamındaki Türk sanat müziği şarkısının notası. * Muâllim İsmail Hakkı…
 • Hüzzâm makamı ve bu makamdaki şarkılar - saz eserleri
  Sitemde bulunan Klasik Türk müziği eserlerinde kullanılan makamlarımızdan, Hüzzâm makamı'nın tanıtımı ve Hüzzâm makamındaki şarkılarımızın - saz eserlerimizin ayrıntılı bilgileri.…
 • Nihavend makamı ve bu makamdaki şarkılar - saz eserleri
  Sitemde bulunan Klasik Türk müziği eserlerinde kullanılan makamlarımızdan, Nihavend makamı'nın tanıtımı ve Nihavend makamındaki şarkılarımızın - saz eserlerimizin ayrıntılı bilgileri.…

Sitemdeki ilgili sayfalar