Türk sanat müziği sitem hakkında

Öğeyi Oyla
(81 oy)

Sitem, 2.164 adet Türk sanat müziği şarkısı (şarkı, beste, semaî, ilâhîkâr ve kanto), 84 adet saz eseri (saz semaisi ve peşrev), 460 adet Türk halk müziği türküsü, sadece bu eserlerin; 2.689 adet notası, 55 adet makamı, 32 adet usûlü, 277 adet bestekârı, 187 adet şairi, 62 adet türkülerimizin kaynak kişileri, derleyenleri ve notaya alanları, 128 adet saz sanatçısı ve 353 adet ses sanatçısı olmak üzere toplam: 6.658 sayfadır. Üye sayısı: 9.694 Sâlih Bora

SBBaşından itibaren tek başıma sâhibi ve yapımcısı olduğum bu siteyi, çocukluğumuzdan bugüne kadarki gelişimimizde bizlere Türk sanat ve halk müziği eserleri ile çok güzel bir duygu ve sevgi yolu çizen sanatçılarımıza karşı kendimi borçlu hissettiğim için yapmaya başladım. Bu borcumu, kültür miraslarımızdan biri olan müziğimizin; tanıtılması, hatırlatılması ve dolayısıyla da korunmasına bir nebze de olsa katkıda bulunarak ödemeye çalışıyorum.

Her birimizin, bu konuda kendince bir katkı yapması gerektiğine inanıyorum. Aksi halde; müziğimizi bilerek veya farkında olmadan "silmeye" çalışanlar ile, günümüzde giderek yaygınlaşan "kullan - at" yaklaşımını, her alanda uygulamaya kalkanların "Bu artık eskidi, bunu atıp yenisini alalım" gibi basit bir mantık yürüterek, eskisinin yenisinden daha değerli ve anlamlı olabileceğinin farkında olmadan yaptıkları tercihlerinin neticesinde, çok önemli değerlerimizden birini daha yitireceğiz...

Yukarıda açıkladığım amacım doğrultusunda, içerik ve teknik olarak başından itibaren "tek başıma" yaptığım ve sürdürmeye çalıştığım sitemin; elimden geldiğince özen göstermeme rağmen; konunun çok kapsamlı olması, oldukça eski bilgilere ve kişilere dayanması, isim benzerlikleri, mevcut kaynaklar içinde çelişen verilerin olması gibi çoğaltılabilecek nedenlerden dolayı, içeriğinin tamamının doğru ve güncel olduğunu iddia edemiyorum. Bu konuda yapıcı eleştirilerinize ve katkılarınıza da açığım.

Sitemdeki eserlerle ilgili olmasına rağmen, sitemde özgeçmişi bulunmayan, yetersiz veya hatalı bilgi içeren; bestekâr, şair, ses ve saz sanatçılarımızın siteme eklenmesi veya güncellenmesi için, sanatçılarımızın, yakınlarının veya sevenlerinin This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresime yazmalarını bekliyorum. Çünkü, sanatçılarımızın internet ortamında bol miktarda eseri veya yorumu olmasına karşın, maalesef şahıslarıyla ilgili yeterli bilgi bulunmuyor! Ben "sitemde bulunan eserlerin" sanatçılarına ait, kendilerinin veya yakınlarının göndereceği öz geçmişlerini sitemde yayınlamaya hazırım.

Sitemin başlangıcı

Bu siteyi 2009 yılının Ağustos ayı başında yapmaya başladım. Açıkçası bu kadar ilgi göreceğini de tahmin etmiyordum. Günümüzün bildiğiniz olumsuz koşullarına rağmen, kısa süre içinde çok sayıda kişinin sitemi ziyaret etmesi ve hiçbir zorunluluk olmamasına rağmen üye olması, bana güç kattı.

3,5 sene, sitemi; ucuz maliyetlerinden dolayı paylaşımlı web sunucularda barındırmak için "o sunucu senin, bu sunucu benim" dolaştırdıktan sonra, 7 Kasım 2012 günü itibariyle kaynakları sadece kendisine ait, paylaşımsız sunucusuna taşıdım. 14 Kasım 2012 günü sitemin ön yüzünü yeniledim. 15 Kasım 2012 akşamı da, farklı bir sistemde deneme amaçlı olarak kurduğum, turkmuzigi.web.tr sitemi devre dışı bıraktım.

Daha sonra, www.turksanatmuzigi.org sitemde epeydir yapmak istediğim halde, mevcut sayfa sayısı 5.000'i aştığı ve tek başıma olduğum için, bir türlü göze alamadığım düzenlemeleri ile, işin teknik tarafındaki alt yapı güncellemelerini de yaparak, sitemi yeniledim. 20 Kasım 2014

Şimdi, 2018 yılının Şubat ayından başlayarak, sitemi farklı bir sistemde ve bütün sayfalarını tek, tek tekrar gözden geçirmeye çalışarak, yeniden hazırlamaya başladım. Ve devam ediyorum.... (Bakınız: boralar.com)


Bence müzik: Dünyadaki iyi şeylere giden yolun başındaki kapının kilidini açabilen anahtarlardan biridir.

Bence beste: Hissedilen yoğun ve yüksek duyguların, ruhun derinliklerinden bazen bir bıçak, bazen de bir çicek gibi çekip çıkarılması ve sanatsal çerçeve içinde ortaya konmasıdır.

Türk sanat müziği ile tanışmam: Türk sanat müziği ile 2000 yılında Sarıyer Musiki Derneği'nde tanıştım. Uzun yıllardan beri Türk sanat müziği şarkılarını çok seven biri olarak bu tanışmadan beklentim; nota, makam, usul gibi temel bilgilerle birlikte, ud çalabilmem için gereken teknik bilgileri ve uygulamalı eğitimini almaktı. Değerli hocam Bedirhan Öğrenecek sayesinde bu amacıma ulaştım. Ud almak için yaptığım araştırmalar neticesinde de, ud yapımcısı Ramazan Calay'la tanıştım. Sayesinde güzel bir ud sahibi oldum. Ud almak isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim. (Telefonu: 0216 330 81 43 - 0533 696 12 68)

Sarıyer Musiki Derneği, malesef yeterli katılımın ve desteğin sürdürülememesinden dolayı, 1983 yılından beri güçlükle de olsa devam ettirebildiği faaliyetini durdurmak zorunda kaldı. Çok düşük bir aidat karşılığında; Sarıyer'in merkezinde, haftada 3 gün eğitim veren ve seçici davranarak nezih çalışma ortamını koruyan bu dernek de kapanınca, müziğimizin ve insanlarımızın içinde bulunduğu durumu daha iyi anladım.

Türk sanat müziğimizin güzelliğini daha önce yaşamaya başlamadığıma olan pişmanlığım; öğrendikçe ve dünyasına girebildiğimce giderek artıyor. "Zararın neresinden dönsen kârdır." Onun için, size de geç kalmadan, mutlaka müzikle ilgilenmenizi tavsiye ediyorum. Bu ilgi; dinlemek (mümkünse yetinmeyin), söylemek, veya çalmak olabilir. Bu sizin sevginize, isteğinize ve çalışmanıza bağlı. Müzik türü ve buna bağlı olarak müzik aleti seçimi de öyle.

Lütfen, zaman veya maddi imkansızlık bahanelerine sığınmayınız. Müzik dernekleri, bu sayfayı okuyabilenler için sorun olmayacağını umduğum ücretlerle eğitim vermektedir. Denemenizi tavsiye ederim.

Türk sanat müziğimizin durumu

Ben çocukluk ve delikanlılık dönemimde, önce radyomuzdan daha sonra da siyah beyaz televizyonumuzdan; Türk sanat müziği şarkılarımızı, saz eserlerimizi ve Türk halk müziği türkülerimizi dinleyerek büyüdüm. Bunları dinlediğim, öğrendiğim için, bunları sevdim ve hâlâ da sevmeye devam ediyorum. Çünkü, daha sonra karşıma çıkan müzik türlerini, ister istemez daha önce öğrendiğim müziğimizle karşılaştırdım ve hiçbirini onun yerine koymaya değer bulmadım.

Bundan dolayı, güncel müziğin (çoğunlukla beğenmediğim örneklerinin) "Halkımız bunu istiyor, onun için bunu yapıyoruz" şeklinde savunulmasına kesinlikle katılmıyorum. Aksine, halkımıza ne verilirse, ne öğretilirse, ne dinletilirse onu seveceğini ve isteyeceğini düşünüyorum.


Mustafa Kemâl Atatürk'ün, 1 Kasım 1934 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde Türk müziği ile ilgili söyledikleri:

Konu ile ilgili olarak Prof. Dr. Nevzat Atlığ bir zamanlar 15-16 yaşlarındaki bir ayakkabı boyacısının, ayakkabısını boyarken Nideyim sahn-ı çemen seyrini cânânım yok şarkısını söylemesini, sebep-sonuç ilişkisiyle anlatıyor:

Şimdi çocuklarımıza ve gençlerimize; ne dinlettiğimize, ne seyrettirdiğimize ve ne öğrettiğimize bakarsak, gelecek dönemde Türk müziğimizin başına gelecekleri kolaylıkla tahmin edebiliriz. Evet, Türk Musikisi Devlet Konservatuarlarımızdan ve derneklerimizden yüzlerce gencimiz yetişiyor ama, müziğimizle birlikte genel olarak tüm kültürel değerlerimizde yaşanan yıpranma karşısında, bu gençlerimiz ve müziğimiz acaba ne kadar direnebilecek? Bakınız: Eyvah! Konservatuardan mezun oluyorum - Dr. Ayhan Sarı

İşin ekonomik yönüne baktığımızda ise, yok denecek kadar az sayıda yeni Türk sanat müziği şarkısı bestelenmesi nedeniyle, ancak eski şarkıları içeren az sayıda "nostaljik" albümün çıktığını ve pek fazla da talep edilmediğini görüyoruz. Yani, müziğimiz artık pek para da etmiyor. Bu devirde, para etmeyen bir şeyi de "değer" olarak tutmak çok zor...

Ben bu problemin çözümüne önemli ölçüde katkıda bulunabilecek tek gücün devletimizde olduğunu, isterse; kurumları ve Türk müziği konusunda "şimdilik" yeterli sayıda bulunan bilgi birikimine sahip vatandaşları ile, bu olumsuz gidişâtı mâkul duruma getirebileceğini düşünüyorum.

Devlet kurumlarından kastettiğim; Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve TRT'dir. Bilgi birikiminden kastettiğim ise, hâlen yaşayan ve bu konuda derya gibi bilgiye, beceriye ve deneyime sahip olan insanlarımızdır. Bu iki gücün, devlet eliyle birleştirilmesi ve yetkilendirilmesi ile oluşturulabilecek yeni bir yapının, dünyayı değiştiremese de, müzik kültürümüzün tekrar hatırlatılması, canlandırılması ve yaşamaya devam etmesi için gereken alt yapıyı oluşturabileceğini, uygulanmasını sağlayabileceğini ve gelecekle ilgili planlamalarıyla da, sürdürülebilir bir sahiplik sorumluluğu yaratabileceğini düşünüyorum.

En basit örneği için, benim gibi bir "alaylının" tek başına,"kafasını gözünü yararak" 8 senede yaptığı bu site yerine, yukarıda belirttiğim kurumların ve kişilerin birlikte nasıl bir Türk müziği sitesi hazırlayabileceklerini düşünür müsünüz? Sadece bunu yapsalar bile yeter...

Sitemdeki bana ait tek sayfa, bu sayfadır. Diğer bütün sayfalar, çeşitli internet sitelerinden seçtiğim alıntılar ve bağlantılardır. Bunu, kimse beni bir şey zannetmesin diye özellikle yazdım. Çünkü bu alanda "bir şey" de değilim, bir şeymiş gibi görünmeye de çalışmıyorum...
Sâlih Bora

Sitemin üyeliği ile ilgili:

 • Sitemdeki üyelik işlemi, klasik üye olma yöntemiyle yapılmaktadır ve ücretsizdir.
 • İlk aşamada üyelik bilgilerinizi (kullanıcı adınızı, parolanızı ve e-posta adresinizi) girip göndermeniz ve ardından, üyeliğinizi etkinleştirmeniz için e-posta adresinize otomatik olarak gönderilen mesajdaki, etkinleştirme bağlantısını "tıklamanızdan" ibarettir.
 • Etkinleştirme işlemi yapılmayan üyelik kayıtları silinmektedir. Bu durumda, isterseniz üyelik işlemini tekrarlayabilir ve etkinleştirme işlemini yapabilirsiniz.

Sitemin güvenliği ile ilgili:

Bildiğiniz gibi, internet ortamında yapılan işlemler, yeteri kadar güvenlik sağlanamadıysa, kötü amaçlı kişiler tarafından elde edilmekte ve amaçları doğrultusunda kullanılabilmektedir. Bu durumla ilgili olarak, Google tarafından yapılan açıklamadan faydalanabilir, bir siteyi ziyaret ettiğinizde, güvenli olup olmadığını öğrenmek için, tarayıcınızın site adresi alanının sol tarafında bulunan güvenlik işaretine bakabilirsiniz.

Google'ın bu açıklamasında belirttiği durumları, girdiğiniz bütün sitelerde dikkate almanızı ve güvenlik işaretine bakmanızı tavsiye ederim. Tabii her ne kadar parayla - pulla, kredi kartıyla bir işimiz olmasada www.turksanatmuzigi.org sitesinde de :-)

Okunma 40058 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 18 Nisan 2018 20:33

6 yorum

 • Yorum Linki Salih Bora Salı, 13 Şubat 2018 23:59 yazan Salih Bora

  Sayın Erdal, övgüleriniz için çok teşekkür ederim. 9 senedir, tek başıma, elimden geldiğince özen göstermeye çalışarak devam ediyorum.. Zaman zaman, boşuna uğraştığım hissine kapılıyor, kızıyor ve vazgeçip kapatmayı düşünüyorsam da, şimdiye kadar bunu yapmama engel olabildim. Umarım bunu sürdürmeyi başarabilirim.

  Raporla
 • Yorum Linki F. Ünal Erdal Salı, 13 Şubat 2018 19:16 yazan F. Ünal Erdal

  Sayın Sâlih Bora,
  Siteniz ile az önce karşılaşmanın sevincini tarif edemem; ne özen, ne derinliktir o!
  Bir dostum, Ankara'da bir amatör koroda, Türk Sanat Müziği çalışıyor; ben de bazı şarkı söz ve notalarından bir dosya hazırlamakla, kendisini yüreklendirmek istemiştim.
  "...Dünyadaki iyi şeylere giden yolun başındaki kapının kilidini açabilen anahtarlar..." diyorsunuz, bu "iyi şeylere" davetiniz, izleyenlerinize verdiğiniz bu ödül ne kadar değerli.
  Heyecanımla, size ancak özenimi, minnet duygularımı, saygılarımı sunabiliyorum.
  Fevzi Ünal Erdal

  Raporla
 • Yorum Linki Murat Tıraş Çarşamba, 22 Kasım 2017 09:33 yazan Murat Tıraş

  Salih bey, emeginize ne kadar teşekkür etsem azdır. Bu site bir hazine sanki, değerini bilene. Sanat için yaptığınız bu fedakarlık için binlerce teşekkür ederim size.

  Raporla
 • Yorum Linki Hamit Oğuz Başkır Pazartesi, 12 Haziran 2017 00:16 yazan Hamit Oğuz Başkır

  Salih Bey, elinize sağlık. Hiç de kolay olmayan ve kamu yararına harcanmış emeğinizi, zamanınızı verdiğiniz ve tabii aşkla yoğurduğunuz bu site için sizi ne kadar tebrik etsek, övsek az gelir. Tüm müzik sevenler adına sizi kutluyorum. Sağlık ve esenlikle çalışmalarınızın devamını dilerim.

  Raporla
 • Yorum Linki Atıf Başeden Perşembe, 18 Mayıs 2017 15:08 yazan Atıf Başeden

  Muhterem Salih Bora,
  Gerçekten hizmetleriniz çok değerli. Sağ olun var olun. Bende nota konusunda, sitenizi öğrendikten sonra çok yararlanmaya başladım. Diğer siteler notaarsivleri; neyzen, esendere gibi) siteler arasında, notalar da doğruluğuna en çok güvendiğim sitesiniz. Çok teşekkür ederim, size kolaylıklar diliyorum.
  Saygılarımla
  Not: Genelde bir tek sıkıntı çektiğim konu, Türkçe Tangolar da bulamadıklarımın olması.

  Raporla
 • Yorum Linki Salih Bora Perşembe, 08 Eylül 2016 20:52 yazan Salih Bora

  hotmail e-posta adreslerini kullanarak üye olmak isteyenlerin karşılaştıkları üyelik etkinleştirme e-postasının gelmemesi (sitemin göndermesine rağmen, hotmail tarafından kabul edilmediğinden, bu postaları alamamanız.) sorununu çözdüm. Artık diğer e-posta adresleri gibi, hotmail e-posta adreslerinizi de kullanarak üye olabilirsiniz. :-)

  Raporla

Yorum Ekle

Yorumunuz, onaylandıktan sonra görünecektir...