salih-bora

2009 yılının Ağustos ayında, "tek başıma" sâhibi ve yapımcısı olarak kurduğum turksanatmuzigi.org sitemi, çocukluğumuzdan bugüne kadarki gelişimimizde, bizlere Türk sanat müziği ve Türk halk müziği eserleri ile çok güzel bir duygu ve sevgi yolu çizen sanatçılarımıza karşı, kendimi borçlu hissettiğim için yaptım. Bu borcumu, kültürümüzün önemli unsurlarından biri olan müziğimizi; tanıtmaya, hatırlatmaya ve dolayısıyla da korumaya, sitem aracılığı ile, az da olsa katkıda bulunarak ödemeye çalışıyorum. Sâlih Bora

Sitem, 2.162 adet Türk sanat müziği şarkıları (şarkı, beste, semaî, ilâhîkâr ve kanto), 84 adet saz eseri (saz semaileri ve peşrev), 459 adet Türk halk müziği türküleri, sadece bu eserlerin; 2.686 adet notası, 54 adet makamı, 32 adet usûlü, 277 adet bestekârı, 186 adet şairi, 62 adet türkülerimizin kaynak kişileri, derleyenleri ve notaya alanları, 128 adet saz sanatçısı ve 371 adet ses sanatçısı olmak üzere toplam: 6.667 sayfadır. Üye sayısı: 9.195

Ahmet Üstün'ün hayatı, besteleri ve seslendirdiği eserler

Öğeyi Oyla
(8 oy)
  • Ses sanatçısı, bestekar ve film oyuncusu.
  • Ahmet Üstün, 1925 yılında dünyaya gelmiş ve 19 Şubat 1988 tarihinde vefat etmiştir. Kabristanı Feriköy mezarlığındadır.
  • 1950'li yılların yıldızlarındandı. Bu yıllarda "Oğlum için" filminin müziğini yapmış, Estergon Kalesi filminde başrol ve İstanbul geceleri filmlerinde konuk oyuncu olarak oynamıştır.
  • Besteleri: Gel bu akşam erkence, Yıllar var ben onu hiç unutmadım ve Yaprakları göğsümde.

"ahmet-ustun-necla-izSes ve sahne sanatçısı Necla İz önceki gün ABD'de yaşamını yitirdi. Ses sanatçısı Safiye İz'in kızı olan Necla İz, Devlet Opera ve Balesi'nde eğitim görürken 16 yaşında sahnelere geçti. 3 film çevirip 80 plak dolduran Necla İz'in, Ahmet Üstün'le evliliği kısa sürdü. 1960 yılında Hilton Oteller zincirinde çalışmak için Florida'ya gitti. 1964 yılında ise Amerikalı iş adamı Arthur Conforti'yle evlendi. 65 yaşında ölen Necla İz'in bir oğlu bulunuyor. - 14 Mayıs 2001"

Müzeyyen Senar: Evinde kalırdım

Amerika'da birlikteydik. Çok yakın bir arkadaşlığımız oldu. Amerika'ya gittiğimde evinde kalırdım. Çok üzüldüm. Ne yapacağımı bilmiyorum. Şu an duygularımı anlatamayacak kadar üzgünüm, yıkıldım. Allah rahmet eylesin.

Gönül Yazar: Sesi çok güzeldi

Necla İz, Ahmet Üstün ile evlendiği zaman kızlar ayılıp bayıldı. Çünkü bütün genç kızlar Ahmet Üstün'e hayrandı. Ben o dönem Bursa Setbaşı İlkokulu'nda öğrenciydim. Okula bile onlar evlendiği için gitmedim. Ben de Ahmet Üstün hayranıydım, ama onlar birbirlerine çok yakışmışlardı. Daha sonraki yıllarda kendisini çok sevdim. Amerika'dan geldiğinde arardı, çok güzel bir sesi vardı. Çok güzel şarkılar okurdu. Soprano bir sesi vardı.

Sezen Cumhur Önal: Şarkımı seslendirdi

Benim yazdığım şarkıları seslendirmiş, radyo günlerinden bir sanatçıdır. Bir dönem çok meşhurdu, dünyada en sevdiğim insanlardan biriydi. Durul Gence çaldı, Atilla Özdemiroğlu arajmanını yaptı. Çok üzgünüm. Dosluğumuz telefonlarla devam ediyordu. Sesi ve şarkıları 45'lik plaklarda yaşıyor. Kaynak: hurriyet.com.tr - 15 Mayıs 2001

Okunma 12678 defa Son Düzenlenme Perşembe, 15 Haziran 2017 17:33
Ahmet Üstün'ün hayatı, besteleri ve seslendirdiği eserler - 4.5 = Aldığı notların ortalaması ( 5 Tam not üzerinden) - 8 adet oyu var.

Yorum Ekle

Yorumunuz, onaylandıktan sonra görünecektir...