Şekip Ayhan Özışık'ın hayatı ve eserleri

Öğeyi Oyla
(11 oy)
Şekip Ayhan Özışık'ın hayatı ve eserleri - 4.7 : Aldığı notların ortalaması ( 5 Tam not üzerinden) - 11 adet oyu var.

Şekip Ayhan Özışık, 1932 yılında Ankara'da dünyaya gelmiştir. İlk öğretimine Ankara da başlayıp İstanbul Haydarpaşa lisesinde tamamlamıştır. Müzikle küçük yaşlarda ilgilenmiştir. Ud çalmaya heveslense de babasının isteği ile keman dersleri almıştır. İlk hocası Emin Ongan' dır.

sekip-ayhan-ozisik-01

Askerliğini yedek subay olarak 1954 yılında tamamlamış ve 1955 yılında Türk müziği konservatuarına, 1958 yılında da Ankara radyosuna girmiştir. 1966 yılına kadar Ankara radyosunda çalışıp bir çok eserini bu dönemde yapmıştır ki bunlardan en önemlisi "Belki bir sabah geleceksin" isimli şarkısıdır.

Kendisi üstün bir ud virtiyözüdür. 50'li yillarda beste yapmaya başlamış, 70'lerin sonlarına doğru gayet üretken bir besteci profili çizmiştir. Eserlerinden bazıları o dönem Türk filmlerinde fon müziği olarak kullanılmıştır.

Türkiye' de ilk altın plak grafson şirketi tarafından "İçin için yanıyor" adlı eserine verilmiştir. Son yıllarını yakalandığı gırtlak kanserinden dolayı çok kötü geçirmiştir. Hatta son bir kaç yıl konuşma yetisini de kaybetmiş ve 1981 yılında hayata gözlerini yummuştur. Kaynak: nevsehir.gov.tr

Okunma 13969 defa Son Düzenlenme Perşembe, 15 Haziran 2017 19:35
Yorum eklemek için giriş yapın