Ayşe Taş

4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylama sonucu: 4.50 (6 Oy)

ayse-tasTürk sanat müziği ses sanatcısı Ayşe Taş, 1955 yılında Ordu'nun Ünye İlçesi'nde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamladı. İstanbul Devlet Konservatuarı'na gitmeye hak kazandı, fakat maddî yetersizlikler nedeniyle gidemedi.

Musikî çalışmalarında en büyük desteği, eniştesi Ayhan Kocagöz oldu ve müzik hocası olan, Ali Nihat Karamemişoğlu'dan dersler almaya başladı.

Daha sonra Ankara'ya yerleşerek, kendi imkânlarıyla çalıştı ve müziğe başladığından bu yana yaptığı sahne çalışmalarında birçok ünlü sanatçı ile sahne paylaştı. Bunlar kısa süreliydi.

TRT'de yaptığı programlar içersinde en etkilendiği çalışmalar ise; Müzeyyen Senar, Safiye Ayla, Perihan Altındağ Sözeri, Sevim Tanürek ve Bülent Ersoy'la yaptığı TV programlarıdır.

Ankara'ya yerleştikten sonra; Ziya Taşkent, Selahattin Altınbaş ve Saim Konakçı ile tanıştı. Önce Ankara Radyosu'nun ön dinleme sınavları'nı, sonra da 1987 yılında Yetişmiş Sanatçı Sınavları'nı kazanarak, TRT ses sanatçısı ünvanıyla TRT kadrosuna girdi.

Ayşe Taş'ın seslendirdiği eserlerden sitemde bulunanlar:

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile