Ümit Coşkun

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylama sonucu: 5.00 (1 Oy)

umit-coskunÜmit Coşkun, 5 Temmuz 1965 tarihinde Malatya’da dünyaya gelir. Annesi Nadire Hanım, babası Nadir Bey’dir. İlkokula 1970 yılında, gene doğduğu yer olan Malatya’nın Derme İlkokulunda başlar ama, bitirmek (1975) Gazi İlkokulunda nasip olur. Ailesi 1976 yılında İstanbul’a taşınır ve aynı yıl 50. yıl İncirlik Ortaokulu’na başlar.

1979 yılında Tekstil Meslek Lisesi sınavlarını kazanır ve oradan 1981-1982 öğretim döneminde mezun olur. Ve hemen ardından 1985 yılında askere gider.

Vatani görevini 1986 yılının Ağustos ayında tamamladıktan sonra, aynı yıl, Eminönü Halk Eğitim merkezinde ilk Türk musikisi derslerine başlayarak Necdet Dönmez hocadan eğitim alır.

Daha sonra musiki eğitimine 1987 yılında İleri Türk Musikisi Konservatuarı Derneğinde devam eder. Buradaki hocası ise Çetin Körükçü’dür. 1988 yılında TRT ön dinleme sınavına katılır. Jüride, Ziya Taşkent, Tarık Kip, Yılmaz Pakalınlar gibi isimler vardır.

Ümit Coşkun’un, elemede seslendirdiği ‘suzidil’ bir eser, Ziya Taşkent hocanın dikkatini çeker ve sazları susturup tekrar okumasını ister. Sonuç, Ümit Coşkun’u 2200 aday arasından seçilen 9 kişiden biri yapar.

İlk solo bandı TRT İstanbul Radyosunda 1989 yılında kaydedilir. 1991 yılında TRT’nin düzenlediği Amatör Ses Yarışması’na katılan Ümit Coşkun, burada da 1600 yarışmacının içinde Marmara bölgesi ikincisi olur. Jüride Yıldırım Gürses, Rıdvan Tandoğan, Mustafa Sağyaşar, Nusret Ersöz, Nesrin Sipahi bulunmaktadır. Bu yarışma sonrasında Yıldırım Gürses, Ümit Coşkun’u uzun yıllar yanında eğitecektir.

Böylece aynı yıl (1991) Alaeddin Yavaşça’nın yönettiği Klâsik Türk Musikisi Erkekler Topluluğu ve Doğan Ergin hocanın yönettiği Tasavvuf Korolarında ses sanatçısı olarak görevler alır. Ardından 1992 yılında sözleşmeli sanatçı sınavlarını kazanan Ümit Coşkun aynı yıl sözleşmeli sanatçı statüsünde TRT’deki görevine başlar.

1997 yılında ABD’nin 15 eyaletinde ve İtalya’da, Tasavvuf Musikisi konserleri verir. 1998 yılında bir özel televizyon kanalında yayınlanan, yönetmenliğini Özdemir Birsel’in yaptığı, Hammamizade İsmail Dede Efendi’nin hayatının konu edildiği bir dizi filmde, Dede Efendi’nin öğrencisi Dellalzâde rolünü canlandırır.

2000 ve 2001 yılında Almanya’da ve 2003 yılında Kıbrıs’ta Türk Müziği konserleri veren Ümit Coşkun, 2004 yılında tekrar ABD’nin çeşitli eyaletlerinde Tasavvuf Musikisi konserleri vermek üzere davet edilir.

TRT İstanbul Radyosunda birçok solo band ve toplu programlarda solist olarak görevler alan Ümit Coşkun, TRT Televizyonun çeşitli kanallarında ‘Gönül Telimizi Titretenler’ ‘Gönül Bahçesinden Nağmeler’ Akşam Sefası’ Ah bu Şarkılar’ ‘Yıldızların Altında’ ‘Şarkılar Bizi Söyler’ ‘Stüdyodan’ ‘Hep O Şarkı’ ‘Bir Sevdadır Şarkılar’ ‘Kalplerden Dudaklara’ ve ‘Safalar Getirdiniz’ isimli programlarda görevler alır.
Kaynak: umitcoskun.com

Sayın Ümit Coşkun'un sitemin ziyaretçi defterine 31 Mart 2011 tarihinde yazdığı mesajı:

Değerli Düzenleyici Arkadaşlarıma...
Size bir zamandır ulaşmaya çalışıyorum, ancak fırsat bulabildim.
Ne kadar teşekkür etsem az olur, beni de layık görüp okuduğum eserlerimi sitenizde kullanmanız beni çok onurlandırdı. Başarılarınızın devamını diler, türk müzikli günler dilerim.
Saygılarımla...
Ümit Coşkun

Ümit Coşkun'un seslendirdiği eserlerden sitemde bulunanlar:

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile