Hilâl Çelebi

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylama sonucu: 5.00 (1 Oy)

hilal-celebiTürk sanat müziği ses sanatçısı.

Eğitim Durumu: Lise

Sanatsal Yaşamı: 1981’de yetiştirilmek üzere açılan ses sanatçısı sınavını kazandım. Ferit Sıdal, Yüksel Kip, Nazmi Özalp, Metin Everes, Müberra Yetkin, Ahmet Hatipoğlu, Semiramis Yazıcı’dan dersler aldım.

Çıkardığı CD ve Özel Çalışmalar: Yapı Kredi Bankasının hazırladığı Hoş Seda adlı albüm çalışmasında görev aldım. Kaynak: trt.net.tr

Hilâl Çelebi, 29 Ekim 1962 tarihinde Nevşehir'in Kozaklı ilçesinde dünyaya geldi. Babasının öğretmen olması dolayısıyla ilk ve orta öğrenimini çeşitli il, ilçe ve köylerde tamamladı. Orta öğrenimini Ankara'da tamamladıktan sonra anne ve babasının gayretleri ve müziğe olan yatkınlığını fark eden ilkokul öğretmeni Tülay Memiş'in de israrlı telkin ve teşviki ile 1980 yılında TRT'nin açmış olduğu, "Yetiştirilmek Üzere Ses Sanatçısı" sınavına girdi.

Bu sınavda başarılı olan Hilal Çelebi; Tarık Kip, Yüksel Kip, Ferit Sıdal, Müberra Yetkin, Ahmet Hatipoğlu, Nazmi Özalp, Semiramis Yazıcı ve Metin Everes gibi değerli hocaların eğitiminden geçtikten sonra, 1983 yılında kadrolu ses sanatçısı olarak göreve başladı.

Stajyer sanatçılık döneminde yine aynı hocalardan faydalandı. Cezayir, Yunanistan ve Almanya'nın yanı sıra yurt içinde de birçok ilde, TRT Kurumu adına konserler verdi. Halen TRT Ankara Radyosu TSM Müdürlüğü'nde görevine devam eden Hilal Çelebi, İpek adında bir kız çocuğu annesidir

Hilâl Çelebi'nin seslendirdiği eserlerden sitemde bulunanlar:

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile