Ender Balkır

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylama sonucu: 5.00 (1 Oy)

ender-balkirEnder Balkır, 10 şubat 1977 de Tunceli’nin Mazgirt ilçesinde dünyaya geldi. 5 yaşında ailesiyle birlikte Mersin’e yerleşti. İlk Orta ve Lise eğitimini Mersin’de tamamladı. Türkü sevgisi, tutkusu kuşaklar boyunca ailesine kadar taşınmıştı ve türkülerle sallandı beşiği. Doğal olarak beyninin, kalbinin, hayatının içine işledi türküler.

O kadar sevdi ki türküleri, ilkokul yıllarında tahtadan yaptığı telsiz sazı ile türküler mırıldanmaya başladı. O denli tutkuyla sarıldı ki türkülere, ortaokulun ilk yılında bağlama çalmaya başladı. Onun deyimiyle; bağlama çalmak ve türkü söylemek, kendini ifade edebilmenin en kısa ve yalın yoluydu.

Lise’yi bittirdikten sonra konservatuarda okumak isteyen Ender, ailesinden destek göremeyince üniversitede matematik bölümünde okumaya karar verdi ve 1994 yılında girdiği üniversite sınavında 19 Mayıs Üniversitesi Matematik bölümünü kazandı.

Samsun’da da müzikal faliyetlere devam eden Ender, 2000 yılında mezun oldu ve mezuniyetinden sonra ailesinin yanına Mersin’e döndü. Bir süre burada kalan sanatçı, atamasının İstanbul’a yapılması ile 2001 - 2004 yılları arasında İstanbul’da öğretmen olarak hayatını sürdürdü.

Bu arada hiçbir zaman müzikten kopmayan sanatçı, hayatında sadece müziğin olması gerektiğine karar verip, 2004 yılında devlet memurluğundan istifa etti. Müzik çalışmalarına büyük bir hız veren Ender, Murat Tambay’la birlikte albüm hazırlıklarına başladı. Büyük bir özveri ve emekle, geceli gündüzlü çalışarak oluşturdukları albüm, 2007’nin ekim ayında dinleyicilerle buluştu.

Ender Balkır'ın seslendirdiği eserlerden sitemde bulunanlar:

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile