Güzide Kasacı

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylama sonucu: 5.00 (1 Oy)

guzide-kasaciBayan Kahkaha deyince hemen anımsadığımız, meşhur çalıkuşu şarkısını zihinlere kazıyan büyük ses Güzide Kasacı, raslantılar sonucu üne kavuşan bir sanatçı.

Güzide Kasacı, arkadaşlarının bir ses yarışmasına girdiğini ve birinci elemelerin bittiğini öğrenince, Tepebaşı sahnesindeki görevli memura yalvarıp yakarır ve ikinci elemeye katılma hakkını kazanır.

600 kişinin arasından ilk 10’a girmeyi başarır. Zeki Müren, Alâeddin Yavaşça, Arif Sami Toker, Fehmi Tokay ve Sadi Işılay gibi ünlülerin bulunduğu final jürisinin önüne çıktığında, çok heyecanlanır. Mahur makamında Esir ettin beni adlı şarkıyı söyler ve yarışmayı birinci olarak kazanır.

Güzide Kasacı, yarışmadan sonra rastlantılarla hep yan yana yaşar. Behiye Aksoy hastalanınca Fahrettin Aslan onu çıkarır sahneye. Sonra radyo sınavına girer ve onu da kazanır.

İlk plağı 1966 yılında çıkar. Yıllar sonra Candan Erçetin’in yeniden söyleyeceği Unut sevme beni adlı şarkıyı seslendirdiği plağın arka yüzündeki şarkı Çapkın esmerim dir. 1977 yılına kadar plak ve sahne çalışmalarını başarıyla sürdüren sanatçının akıllara yer eden ve kendisine Bayan kahkaha lâkabını getiren şarkısı Çalıkuşu milyonların diline marş olur.

Güzide Kasacı'nın seslendirdiği eserlerden sitemde bulunanlar:

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile