Sâlih Korkmaz

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylama sonucu: 5.00 (1 Oy)

salih-korkmaz1941 Amasya Taşova ilçesi Arpaderesi köyü doğumlu olan ve dillerden düşmeyen eserleri ile müzik dünyasına ismini yazdıran Şair Sâlih Korkmaz, kalp hastalığı nedeniyle tedavi gördüğü Bursa İhtisas Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Sâlih Korkmaz, “Kadere bak” diyerek yola çıkmış ve “Ekmek Parası” uğruna “Feleğin İşine bak” demiş ve Bilecik’e doğru yolculuğa çıkmıştı. Bundan sonraki ömrü Bilecik’te geçecek olan Korkmaz, Bilecik’e şiirleri ve adamlığıyla damgasını vurmuştu.

Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde çalışan Korkmaz, “Aşk Yarası” çekmiş, “Tersine Dönen Çarkı” karşısında hiç “İsyan” etmemişti. “Gelin olmuş gidiyorsun” demiş, mısralarda “Teselli Aramış”, “Ağlamışım gülmüşüm” diyerek, “Murat” aramış ve kendisine “Nasihat” etmişti. 42 eseri radyo ve televizyonlarda icra edilen Sâlih Korkmaz, son yıllarında kalp rahatsızlığı çekmeye başlamıştı.

Özellikle son birkaç yılı hastane köşelerinde geçen ve derdini kimseye anlatamayan Sâlih Korkmaz, tedavi görmek için kaldırıldığı Bursa İhtisas Hastanesi’nde “Bir Gün Sende Öleceksin” demiş ve “Bitmeyen Çilesi”sini doldurarak sessiz sedasız ebedi istirahatgâhına doğru yolalmıştır.

1987 yılında Kadere Bak şarkı sözü, Sâlih Korkmaz’a Hürriyet’ten Altın Kelebek, Milliyet’ten ikincilik ödülü kazandırdı. Türkiye genelinde 600’ün üzerinde eseri bulunmaktadır. Şiirlerini, Anılarla Başbaşa ve Vatan Türküsü adlı kitaplarda toplamıştır.

Sitemdeki şarkılardan güftesi Sâlih Korkmaz'a ait olanlar:

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile