header

turksanatmuzigi.org sitem hakkında

 • Çarşamba, 27 Temmuz 2011 00:00
 • Yazan 

SBBaşından itibaren tek başıma sahibi ve yapımcısı olduğum bu siteyi, çocukluğumuzdan bugüne kadarki gelişimimizde bizlere klasik Türk sanat ve halk müziği eserleri ile çok güzel bir duygu ve sevgi yolu çizen sanatçılarımıza karşı kendimi borçlu hissettiğim için yapmaya başladım. Bu borcumu, kültür miraslarımızdan biri olan müziğimizin; tanıtılması, hatırlatılması ve dolayısıyla da korunmasına bir nebze de olsa katkıda bulunarak ödemeye çalışıyorum.

Her birimizin, bu konuda "sadece kendimize kolay gelen" bir katkıyı yapmamız halinde, geriye zor bir şeyin kalmayacağına inanıyorum.

Aksi halde; müziğimizi bilerek veya farkında olmadan "silmeye" çalışanlar ile, günümüzde giderek yaygınlaşan "kullan - at" yaklaşımını, her alanda uygulamaya kalkanların "Bu artık eskidi, bunu atıp yenisini alalım" gibi basit bir mantık yürüterek, eskisinin yenisinden daha değerli ve anlamlı olabileceğinin farkında olmadan yaptıkları tercihlerinin neticesinde, çok önemli değerimizden birini daha yitirmeyi sürdürüyoruz...

Yukarıda açıkladığım amacım doğrultusunda, içerik ve teknik olarak başından itibaren "tek başıma" yaptığım ve sürdürmeye çalıştığım sitemin; elimden geldiğince özen göstermeme rağmen; konunun çok kapsamlı olması, oldukça eski bilgilere ve kişilere dayanması, isim benzerlikleri, mevcut kaynaklar içinde çelişen verilerin olması gibi çoğaltılabilecek nedenlerden dolayı, içeriğinin tamamının doğru ve güncel olduğunu iddia edemiyorum. Bu konuda yapıcı eleştirilerinize ve katkılarınıza da açığım.

Sitemdeki eserlerle ilgili olmasına rağmen, sitemde özgeçmişi bulunmayan, yetersiz veya hatalı bilgi içeren; bestekâr, şair, ses ve saz sanatçılarımızın siteme eklenmesi veya güncellenmesi için, sanatçılarımızın, yakınlarının veya sevenlerinin Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresime yazmalarını bekliyorum. Çünkü, sanatçılarımızın internet ortamında bol miktarda eseri veya yorumu olmasına karşın, malesef şahıslarıyla ilgili yeterli bilgi bulunmuyor! Ben "sitemde bulunan eserlerin" sanatçılarına ait, kendilerinin veya yakınlarının göndereceği özgeçmişlerini sitemde yayınlamaya hazırım.

Sitemin başlangıcı

Bu siteyi turksanatmuzigi.org adıyla 2009 yılının Ağustos ayı başında yapmaya başladım. Açıkçası bu kadar ilgi göreceğini de tahmin etmiyordum. Günümüzün bildiğiniz olumsuz koşullarına rağmen, kısa süre içinde çok sayıda kişinin sitemi ziyaret etmesi ve hiçbir zorunluluk olmamasına rağmen üye olması, bana güç kattı. Bir süre sonra, site isminde sadece Türk sanat müziğinin geçmesinin, Türk halk müziğimize haksızlık olduğunu düşünmeye başladım.

Adına ister Türk sanat müziği, ister klasik Türk müziği, ister Türk musikisi, ister Türk halk müziği, ister şarkı, saz eseri veya türkü diyelim, neticede hepsinin buluştuğu ortak çatı Türk Müziği olduğu için, turkmuzigi.web.tr ismini seçtim ve bu isimle devam ettim. Ancak web.tr uzantılı siteme gelen talep, bütün uğraşlarıma rağmen, turksanatmuzigi.org sitemin seviyesine ulaşamadı.

Bundan dolayı, 4 Mayıs 2012 akşamı itibarıyla tekrar turksanatmuzigi.org adına geri döndüm ve neticesini de hemen aldım. Şimdi sitem; "Türk sanat müziği", "Türk müziği", "Klasik Türk müziği" ve "Türk halk müziği" gibi çok kapsamlı kelimelerin google aramalarında 1. sayfada ve ilk sıralarda çıkıyor. Eski üyelerimin üyelik bilgilerini ve yorumlarını turksanatmuzigi.org siteme taşıdım. Dolayısıyla yaptığım bu değişiklik, üyelerim açısından da bir sorun yatatmadı.

3,5 sene, sitemi; ucuz maliyetlerinden dolayı paylaşımlı web sunucularda barındırmak için "o sunucu senin, bu sunucu benim" dolaştırdıktan sonra, 7 Kasım 2012 günü itibariyle kaynakları sadece kendisine ait paylaşımsız sunucusuna taşıdım. 14 Kasım 2012 günü sitemin ön yüzünü yeniledim. 15 Kasım 2012 akşamı da, turkmuzigi.web.tr sitemi devre dışı bıraktım.

Daha sonra, www.turksanatmuzigi.org sitemde epeydir yapmak istediğim halde, sayfa sayısı 5.000'i aşan bir büyüklüğe ulaştığı için göze alamadığım düzeltmeler ve düzenlemeler ile, işin teknik tarafındaki alt yapı güncellemelerini de yaparak sitemi yenilemeye karar verdim.

Beş senedir sitemle ve sayfaları ile ilgili yaptığınız güzel yorumları bu sisteme aktarmam teknik olarak mümkün olamadığı için aktaramadım ve bundan dolayı üzgünüm. Zaman içinde katılımınızla bu eksikliği gidereceğinize inanıyor, sitemin ilgili programların son sürümlerini kullanarak, bütün sayfaların yeniden düzenlediğim içeriğini, yeni ön yüzünü ve kullanımını beğeneceğinizi umuyorum. 20 Kasım 2014


Bence müzik: Dünyadaki iyi şeylere giden yolun başındaki kapının kilidini açabilen anahtarlardan biridir.

Bence beste: Hissedilen yoğun ve yüksek duyguların, ruhun derinliklerinden bazen bir bıçak, bazen de bir çicek gibi çekip çıkarılması ve sanatsal çerçeve içinde ortaya konmasıdır.

Türk sanat müziği ile tanışmam: Türk sanat müziği ile 2000 yılında Sarıyer Musiki Derneği'nde tanıştım. Uzun yıllardan beri Türk sanat müziği şarkılarını çok seven biri olarak bu tanışmadan beklentim; nota, makam, usul gibi temel bilgilerle birlikte, ud çalabilmem için gereken teknik bilgileri ve uygulamalı eğitimini almaktı. Değerli hocam Bedirhan Öğrenecek sayesinde bu amacıma ulaştım. Ud almak için yaptığım araştırmalar neticesinde de, ud yapımcısı Ramazan Calay'la tanıştım. Sayesinde güzel bir ud sahibi oldum. Ud almak isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim. (Telefonu: 0216 330 81 43 - 0533 696 12 68)

Sarıyer Musiki Derneği, malesef yeterli katılımın ve desteğin sürdürülememesinden dolayı, 1983 yılından beri güçlükle de olsa devam ettirebildiği faaliyetini durdurmak zorunda kaldı. Çok düşük bir aidat karşılığında; Sarıyer'in merkezinde, haftada 3 gün eğitim veren ve seçici davranarak nezih çalışma ortamını koruyan bu dernek de kapanınca, müziğimizin ve insanlarımızın içinde bulunduğu durumu daha iyi anladım.

Türk sanat müziğimizin güzelliğini daha önce yaşamaya başlamadığıma olan pişmanlığım; öğrendikçe ve dünyasına girebildiğimce giderek artıyor. "Zararın neresinden dönsen kârdır." Onun için, size de geç kalmadan, mutlaka müzikle ilgilenmenizi tavsiye ediyorum. Bu ilgi; dinlemek (mümkünse yetinmeyin), söylemek, veya çalmak olabilir. Bu sizin sevginize, isteğinize ve çalışmanıza bağlı. Müzik türü ve buna bağlı olarak müzik aleti seçimi de öyle.

Lütfen, zaman veya maddi imkansızlık bahanelerine sığınmayınız. Müzik dernekleri, bu sayfayı okuyabilenler için sorun olmayacağını umduğum ücretlerle eğitim vermektedir. Denemenizi tavsiye ederim.

Türk sanat müziğimizin durumu

Ben çocukluk ve delikanlılık dönemimde, önce radyomuzdan daha sonra da siyah beyaz televizyonumuzdan; Türk sanat müziği şarkılarımızı, saz eserlerimizi ve Türk halk müziği türkülerimizi dinleyerek büyüdüm. Bunları dinlediğim, öğrendiğim için, bunları sevdim ve hâlâ da sevmeye devam ediyorum. Çünkü, daha sonra karşıma çıkan müzik türlerini, ister istemez daha önce öğrendiğim müziğimizle karşılaştırdım ve hiçbirini onun yerine koymaya değer bulmadım.

Bundan dolayı, güncel müziğin (çoğunlukla beğenmediğim örneklerinin) "Halkımız bunu istiyor, onun için bunu yapıyoruz" şeklinde savunulmasına kesinlikle katılmıyorum. Aksine, halkımıza ne verilirse, ne öğretilirse, ne dinletilirse onu seveceğini ve isteyeceğini düşünüyorum.

Mustafa Kemâl Atatürk'ün, 1 Kasım 1934 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde Türk müziği ile ilgili söyledikleri:


SBKonu ile ilgili olarak Prof. Dr. Nevzat Atlığ bir zamanlar 15-16 yaşlarındaki bir ayakkabı boyacısının, ayakkabısını boyarken Nideyim sahn-ı çemen seyrini cânânım yok şarkısını söylemesini, sebep-sonuç ilişkisiyle anlatıyor:


Şimdi çocuklarımıza ve gençlerimize; ne dinlettiğimize, ne seyrettirdiğimize ve ne öğrettiğimize bakarsak, gelecek dönemde Türk müziğimizin başına gelecekleri kolaylıkla tahmin edebiliriz. Evet, Türk Musikisi Devlet Konservatuarlarımızdan ve derneklerimizden yüzlerce gencimiz yetişiyor ama, müziğimizle birlikte genel olarak tüm kültürel değerlerimizde yaşanan yıpranma karşısında, bu gençlerimiz ve müziğimiz acaba ne kadar direnebilecek? Bakınız: Eyvah! Konservatuardan mezun oluyorum - Dr. Ayhan Sarı

İşin ekonomik yönüne baktığımızda ise, yok denecek kadar az sayıda yeni Türk sanat müziği şarkısı bestelenmesi nedeniyle, ancak eski şarkıları içeren az sayıda "nostaljik" albümün çıktığını ve pek fazla da talep edilmediğini görüyoruz. Yani, müziğimiz artık pek para da etmiyor. Bu devirde para etmeyen bir şeyi de "değer" olarak tutmak çok zor...

Ben bu problemin çözümüne önemli ölçüde katkıda bulunabilecek tek gücün devletimizde olduğunu, isterse; kurumları ve Türk müziği konusunda "şimdilik" yeterli sayıda bulunan bilgi birikimine sahip vatandaşları ile, bu olumsuz gidişâtı mâkul duruma getirebileceğini düşünüyorum.

Devlet kurumlarından kastettiğim; Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve TRT'dir. Bilgi birikiminden kastettiğim ise, hâlen yaşayan ve bu konuda derya gibi bilgiye, beceriye ve deneyime sahip olan insanlarımızdır. Bu iki gücün, devlet eliyle birleştirilmesi ve yetkilendirilmesi ile oluşturulabilecek yeni bir yapının, dünyayı değiştiremese de, müzik kültürümüzün tekrar hatırlatılması, canlandırılması ve yaşamaya devam etmesi için gereken alt yapıyı oluşturabileceğini, uygulanmasını sağlayabileceğini ve gelecekle ilgili planlamalarıyla da, sürdürülebilir bir sahiplik sorumluluğu yaratabileceğini düşünüyorum.

En basit örneği için, benim gibi bir "alaylının" tek başına,"kafasını gözünü yararak" 6 senede yaptığı bu site yerine, yukarıda belirttiğim kurumların ve kişilerin birlikte nasıl bir Türk müziği sitesi hazırlayabileceklerini düşünür müsünüz? Sadece bunu yapsalar bile yeter...

Sitemdeki bana ait tek sayfa, bu sayfadır. Diğer bütün sayfalar, çeşitli internet sitelerinden seçtiğim alıntılar ve bağlantılardır. Bunu, özellikle ve kimse beni bir şey zannetmesin diye yazdım. Çünkü böyle bir amacım yok. Sâlih Bora

Site üyeliği ile ilgili açıklama:

 1. Bu siteye üyelik ücretsizdir ve bilinen basit klasik üyelik yöntemiyle yapılmaktadır.
 2. Üyelik seçeneğini; sitemi anlamlı bulan, az da olsa zaman ayırıp üye olan kişilere ve sadece gerektiğinde; e-posta aracılığı ile sitemdeki değişiklikler hakkında bilgi vermek, fikirlerini almak ve "kaç kişi" olduğumuzu merak ettiğim için koydum.
 3. Üye olurken gireceğiniz e-posta adresinizin; size ait, doğru yazılmış ve çalışır durumda olması gerekmektedir.
 4. Üyelik kaydını yaptıktan sonra, etkinleştirme (üye olurken girilen e-posta adresinin doğrulanması) işlemini tamamlamayan üyelik talepleri silinmektedir. Bu durumda, isterseniz üyelik ve etkinleştirme işlemlerini tekrarlayabilir, veya üyelikle ilgili her türlü sorununuzu Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresime yazabilirsiniz.
Okunma 26381 defa Son Düzenlenme Pazar, 14 Haziran 2015 10:19

12 yorum

 • Yorum Linki Nuri Pınar YILDIRIM Pazar, 18 Ekim 2015 12:08 yazan Nuri Pınar YILDIRIM

  Muhterem beyefendi.
  Emeklerinize sağlık.
  Bizi biz yapan değer ve unsurlarımız sizin gibi gönüllü ve aşk ile çalışanlar sayesinde ayakta durabiliyor.
  Sağlıklı günler diler, minnettarlığımı bildiririm.
  Saygı ve selamlarımla.
  Nuri Pınar

  Raporla
 • Yorum Linki Salih Bora Perşembe, 08 Ekim 2015 15:16 yazan Salih Bora

  Merhaba Ekrem bey, üye olmak için: http://www.turksanatmuzigi.org/component/users/?view=registration bağlantısını kullanabillirsiniz.

  Raporla
 • Yorum Linki Ekrem Savaş. Çarşamba, 07 Ekim 2015 10:54 yazan Ekrem Savaş.

  Salih bey, önce çok teşekkür ederim bu sitenize çok emek verdiğinizden dolayı. Ben bu sitenize nasıl üye olabilirim?

  Raporla
 • Yorum Linki Semih Yanık Cuma, 18 Eylül 2015 17:54 yazan Semih Yanık

  Tesadüfen sitenize ulaştım. Rahmetli Zeki Müren den açmam açamam dinledim. İnanın gözlerim doldu. Bugün biraz hüzünlümüyüm ne. Gerçekten emek verilmiş bir site hazırlamışsınız. Elinize emeğinize yüreğinize sağlık. Sağolun varolun.

  Raporla
 • Yorum Linki remzi Çarşamba, 06 May 2015 00:19 yazan remzi

  Sayın Salih bey, Biz Lüleburgaz Türk Sanat Müziği Korosu olarak haziran ayında Yeşilçam şarkılarından oluşan bir konser vereceğiz. Bu konserin içinde seslendireceğimiz bir parça var BALIKÇI KIZ ama maalesef notasını bulamıyoruz.eğer bu konuda bizlere yardımcı olursanız seviniriz. Saygılarımla.

  Raporla
 • Yorum Linki Cumhur Tonba Cuma, 26 Aralık 2014 17:39 yazan Cumhur Tonba

  Salih Bey, size sadece teşekkür edebiliyoruz. Lütfen yaptığınız bu sayfayı küçümsemeyin. O kadar mütevazi olmayın. Fakat bu sözlerinizde çok haklısınız ( En basit örneği için, benim gibi bir "alaylının" tek başına,"kafasını gözünü yararak" ve 5,5 senede yaptığı bu site yerine, yukarıda belirttiğim kurumların ve kişilerin birlikte nasıl bir Türk müziği sitesi hazırlayabileceklerini düşünür müsünüz? Sadece bunu yapsalar bile yeter.) Size çok çok teşekkürler.

  Raporla
 • Yorum Linki Suat Kemal Aytaç Pazar, 21 Aralık 2014 15:24 yazan Suat Kemal Aytaç

  Türk Sanat Müziğine yaptığınız gönüllü ve gönülden katkınız için kutluyorum. Siteyi çok beğendim, emekleriniz boşa gitmemiş.
  Sağlıklı ve huzurlu günler diliyor, bu vesile ile yeni yılınızı şimdiden kutluyorum.
  Saygılarımla,
  Suat Aytaç

  Raporla
 • Yorum Linki Mustafa Dinçkol Perşembe, 27 Kasım 2014 03:23 yazan Mustafa Dinçkol

  Salih bey, Türk müziğine katkınızı takdir ediyorum. Emekleriniz boşa gitmiyor. Teşekkürler.

  Raporla
 • Yorum Linki Salih Bora Pazartesi, 24 Kasım 2014 12:58 yazan Salih Bora

  Sayın Anıl, mesajınız için teşekkür ederim. İletişim başlığındaki bağlantının çalışabilmesi için, öncelikle tıkladığınız cihazdan e-posta yazmanın mümkün olması gerekiyor. Ben windows sistemde, android cep telefonu ve tablette denedim çalışıyor. Bekir Ünlüataer sayfasında belirttiğiniz hatayı düzelttim. Teşekkür ederim. Selamlar, sevgiler.

  Raporla
 • Yorum Linki Yalçın Anıl Pazar, 23 Kasım 2014 18:57 yazan Yalçın Anıl

  Sayın Bora,
  Emekleriniz için teşekkürler. Emeğinize ve beyninize sağlık.
  Çok güzel olmuş sayfalar.
  "İletişim" deki adresiniz çalışmıyor. Dışardan da gönderdim; ama İki gün önce yolladığım ileti size ulaşmadı ve bana döndü.
  Belki benim bilgisayarda bir uyumsuzluk vardır.
  Yeniden teşekkürlerimle başarılı çalışmalar dilerken; B. Ünlüataer'in bilgileri arasında "1996-1976"açıklamasına göz atmanız gerekecek sanıyorum.
  Sevgi ve selâmlar...

  Raporla
Yorum eklemek için giriş yapın

En Meşhur Sayfalarım

 • Nota ve değerleri nedir?
  Nota nedir? Seslerin incelik, kalınlıkları ile sürelerini gösteren işaretlere denir. Porte üzerinde her bir nota, farklı yerlere (çizgi üzerine veya aralığa) ve farklı biçimlerde yazılır.…
  Yazan Pazar, 14 Ağustos 2011 00:00 in Nedir? Okunma 27520 defa
 • Ses, müzik, nota, bona ve solfej nedir?
  Müzik (Musiki): İnsanların anlatmak istedikleri duyguları melodilerle anlatma sanatıdır. Ses: Cisimlerin titreşmeleriyle oluşan ve hava vasıtasıyla kulağa taşınan kulakça algılanarak beyin tarafından değerlendirilen tabiat olayına…
  Yazan Pazar, 14 Ağustos 2011 00:00 in Nedir? Okunma 26654 defa
 • turksanatmuzigi.org sitem hakkında
  turksanatmuzigi.org sitem hakkında Başından itibaren tek başıma sahibi ve yapımcısı olduğum bu siteyi, çocukluğumuzdan bugüne kadarki gelişimimizde bizlere klasik Türk sanat ve halk müziği eserleri ile çok güzel…
  Yazan Çarşamba, 27 Temmuz 2011 00:00 in Bilgiler Okunma 26382 defa